Quote Originally Posted by NECROSMOKE View Post
Azi am primit MASTER CARD de la raiffeisen dar ceva tot nu e bine, scrie ca ceva nu e scris bine. Eu nu prea intekeg ce dracu poate sa fie. Handicapati de sony. Cand am incercat cu MAESTRO BRD cual aia nu mergea ei macar arata in rubrica rosu, dar acuma tot e ok, dar la final tot scrie ca ceva evscris gresit unde am scris bine tot di nu este rubrica rosu nicaier. Deci i dont get it o_O Degeaba am facut cardul? Num vine sa cred %#?&%#Cineva poate sa confirma ca a cunparat de pe RO store?
Pentru ca vad tot feluri de intrebari privind plata cu cardul si am fost candva in sistemul bancar ... va pot oferi niste sfaturi:
- puteti face cumparaturi online cu orice fel de card, fie de debit sau de credit (nu va lasati pacaliti la banca sa va faceti de credit daca nu aveti nevoie);
- majoritatea cardurilor acceptate la plata sunt Mastercard si Visa (asa numitele carduri interbancare);
- cardul Maestro este un card de debit, produs al Mastercard care necesita autorizare electronica strict prin chip sau banda magnetica. Nu poate fi utilizat folosind codul de 16 cifre, data expirarii si codul de securitate de pe spate (putina informare puteti face oricand pe internet, in zilele acestea personalul bancar nu mai este la fel de pregatit ... accentul este pe vanzare ... mai degraba apelati tot la google);
- in majoritatea cazurilor cardurile trebuiesc activate la ghiseul bancar pentru cumparaturi online;
- aveti grija si la plafonul aprobat din limita de credit pentru acest tip de cumparaturi;
- in majoritatea cazurilor informatiile (mai ales adresa de domiciliu) aferenta cardului trebuie sa coincida cu adresa introdusa la inregistrarea contului sau la adresa de livrare;
- nu incercati sa faceti plata daca nu aveti bani pe card (tranzactiile online nu va pot oferi soldul de pe card) ... in acest caz erorile afisate nu sunt intotdeauna foarte detaliate privind motivul refuzului.