Single post: Baterii portabile - Power banks

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Baterii portabile - Power banks

    Hai sa vorbim despre baterii portabile.

    Eu folosesc baterii portabile de cativa ani si am dat de tot felul de curiozitati care am zis ca merita sa le impart cu ceilalti, poate mai aud si pareri si experiente de la altii, etc.

    Printre primele baterii pe care le-am luat acum cativa ani a fost: EasyAcc® Batterie Externe 8400mAh Dual USB Powerbank avec LED Lampe Portable Chargeur Batterie de secours externe pour iPhone 5S, 5C, 4S (Apple adaptateur non fourni); Samsung Galaxy S4,S3,Note 2 3;Google Nexus 5,4;Google Glass; HTC One, Casques Blu

    Desi initial ma declaram multmuit ca imi incarca telefonul de vreo 3 ori, cum dimensiunea bateriilor din telefoane/tablete era mai mica la acea vreme, nu am remarcat cea mai mare problema a acestor baterii: eficienta. Desi pe modelul de mai sus scrie 8400mAh, valoarea reala pe care ajungi sa o folosesti e undeva pe la 5500mAh. De unde vine pierderea? Ei bine aici intervin unele chestii. In urma research-ului pe care l-am facut in urma cu cateva luni, am aflat ca exista doua tipuri de baterii, fiecare cu o constructie diferita si astfel si cu o eficienta diferita. Cele pe care le gasim noi prin toate buticurile fac desigur parte din categoria celor slabe, de aici si valorile reale de multe ori de-a dreptul dezastruase fata de ce scrie pe cutia produsului. Am facut analogia cu diferenta intre MLC si TLC la SSD-uri.

    Daca din 8400mAh aveam o valoare reala de ~5500mAh, eficienta e undeva pe la 65%. Pretty bad, huh?

    Trec astfel la urmatorul power bank pe care l-am luat: Genuine XIAOMI 10400mAh 5V 2A Batteria Batterie de secours externe et chargeur avec connecteur Micro-USB pour smartphone, tablettes tactiles, android phone, Apple iPhone 5, iPad mini iPhone 4S, 4, 3GS iPod iPad, iPad 2 HTC: One X, S, V Sensation, Sen

    Pe cutie scrie 10400mAh, valoarea reala din calculele mele? ~4200mAh. Dezastru. Desi am schimbat doua unitati, ambele au fost la fel. In cazul asta eficienta e si mai si, undeva pe la 40%

    A treia baterie testata de mine: [Nouvelle Version] Anker® 2nd Gén Astro Mini 3200mAh Batterie Externe Portable Ultra-Compact munie de la Technologie PowerIQ pour iPhone 6 5s 5, Galaxy S5 S4 Note 3 Note 4, Nexus 4, HTC One M8 et Autres Smartphones: Amazon.fr: High-tech

    Din 3200mAh, valoarea reala e pe la ~2300mAh, eficienta e putin peste 70%

    Acum ajung insa la ultima achizitie, care abia ieri mi-a sosit si inca nu am reusit sa o testez, e vorba de: EC Technology® 2nd Gén 22400mAh Super-Capacité Batterie Externe 3 Ports USB Munie de la Technologie Intelligente Chargeur de Secours Portatif pour iPhone 6, 6 Plus, 5s, 5, iPad Air 2, iPad Mini 3, 2, Samsung Tab S, 4, 3, 2, Galaxy S5, S4, S3, Nexu

    In carticica bateriei este trecut in felul urmator:
    • Battery capacity: 22400mAh
    • Cell type: 18650 Lithium-Ion Battery
    • *the efficiency rate is 5% higher than the industry average of 35%

    Deja incep sa imi fac griji. Daca 22400 a devenit deja 18650, iar eficienta e de 40%, inseamna ca ma aflu pe la ~8000mAh. Totusi, din comentariile produsului pe amazon dar si alte site-uri, valoarea pare sa fie alta. Pot spune ca n-am inteles inca la ce se refera toate valorile date de ei, poate stie cineva exact la ce se refera toate treburile astea.

    Ce vreau eu insa sa concluzionez, e faptul ca desi e trecuta o anumita valoarea pe cutia produsului, niciodata nu bate cu realitatea. Daca va atrage o baterie datorita capacitatii foarte mari, interesati-va inainte sa o achizitionati. Socoteala din targ nu e la fel cu cea de acasa. Sunt curios peste ce baterii ati dat voi de-a lungul timpului si ce valori reale ati obtinut cu ele.
    Attached Images Attached Images powerbank_714576.jpg