Single post: Conferinta Microsoft: Windows 10, un nou inceput

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Conferinta Microsoft: Windows 10, un nou inceput

    Romania, ora 19.00. O ora normala, la care unii isi iau cina. Dar in US la acea ora (09.00 dimineata) Microsoft a avut conferinta de presa dedicata noului lor sistem de operare Windows 10, conferinta transmisa live si urmarita probabil de milioane de oameni pasionati de IT. Cum aseara dupa 3 beri si 2 pahare de vin imi era greu sa fac un rezumat al conferintei fara sa ajung Nr.1 in threadul “Gramatica limbii romane si colegii consolisti” am decis sa o las pe a doua zi. Si cred ca toata lumea se va bucura de unele nouta prezentate in conferinta de aseara, noutati pe care eu le voi povesti mai jos.

    1. O singura platforma unificata:
    Microsoft a decis sa unifice toate sistemele de operare pentru device-uri intr-unul singur, astfel Windows 10 va rula pe telefoane, tablete, device-uri 2 in 1, laptopuri, desktopuri, precum si pe consola Xbox One. Si nu numai atat, dar orice lucru modificat pe un device, spre exemplu editarea unui document Word sau incarcarea unei poze pe cloud, va fi vizibila pe toate deviceurile personale. In prezentarea de aseara Joel Belfiore a sters mailuri din Outlook de pe telefon, a incarcat o poza editata, a selectat un playlist preferat si toate modificarile s-au facut aproape instant pe o tableta Surface si un desktop Alienware.

    O noutate interesanta cel putin pe partea de interfata este ca sistemul de operare sesizeaza instant trecerea de la mouse si tastatura la touch, utilizatorul fiind intrebat daca este de acord cu noua ulizand interfata (Metro sau desktop normal).

    Inca o noutate pe partea de Windows 10 pe telefoane mobile este aparitia in sfarsit a barii de editare in Outlook mail si Office, astfel oricine foloseste suita Office se va simti ca si pe PC editand un fisier Word, sau raspunzad la mailuri si folosind anumite fonturi, dimensiuni, etc...
    Alta noutate este Cortana, asistentul virtual gasindu-si locul pe taskbar-ul Windows 10, precum si noul browser web denumit Spartan.

    Mai mult, Windows 10 va fi oferit ca free upgrade utilizatorilor de Windows 7, 8 si 8.1 in primul an de la lansare.

    2. Xbox App:
    Pe Windows 10 vom avea aplicatia Xbox, aplicatie asemanatoare Smartglass-ului dar cu cateva update-uri majoreare, aplicatia afisand activitatea prietenilor, putand participa la party intre pc si Xbox (asta chiar imi place ca au de gand sa implementeze), share-uri mici clipuri inregistrate (ca o paranteza va spun ca aseara Phil Spencer a jucat Sid Meyers pe Steam, a inregistrat un mic filmulet apoi a dat share de pe Xbox app prietenilor de pe Facebook).

    Inca o noutate majora este functia de streaming video de pe consola Xbox One pe tableta, telefon sau desktop, foarte util in cazul in care te dau copii afara de la televizor si poti juca in continuare pe tableta fara sa iesi din party.



    3. Cross-play intre Xbox One si PC cu Windows 10
    Si tocmai cand ziceam sa s-a terminat cu noutatile, Phil Spencer a initiat un multiplayer in Fable Legends, el jucandu-se pe PC iar colega lui pe Xbox One. Si cateva secunde am fos....WOW! Cross-play intre PC si Xbox One este probabil visul multor gameri. Cu party chat si toate bunatatile la pachet. Impreuna cu video streaming de pe Xbox pe PC putem spune ca 2015 va fi un an bun pentru consola Microsoft.



    4. Doua noi device-uri made by Microsoft
    In ultima parte a conferintei aufost prezentate doua noi deviceuri: un TV 4k touch-screen cu Windows 10 pentru prezentari business si video conferinte (booring...cu toate ca ...smart tv cu Windows 10 este oarecum interesant)...si ochelari holografici pentru realitate virtuala.
    Aici pe mine m-au cam dat peste cap, ceea ce au prezentat ne duce cu gandul la Google Glass. Adica proiectare de imagini, news, postari pe Facebook, TV (???), gaming...si altele.

    In cadrul conferintei a fost o demonstratie a castii Hololens, urmand ca ziaristii prezenti sa o testeze mai aprofundat dupa terminarea conferintei. Consider ca Microsoft sunt destul de avansati in acest proiect (in care sunt implicati si cei de la NASA) incat pe viitor sa gasim castile Hololens pe rafturile magazinelor. Un mic demo este prezentat aici:



    Intreaga conferinta o puteti reviziona aici: Windows 10: The Next Chapter
    Attached Images Attached Images 1.joe_belfiore_web.jpg 2.phil_spencer_web.jpg 3.satya_nadella_web.jpg 4.terry_myerson_web.jpg 5.win10_xbox_devices_th.jpg 6.win10_xbox_homepc_th.jpg