Aceste lucruri nu s-au intamplat "de pe o zi pe alta", EA si Activision intotdeauna erau orientati spre profit si mai putin spre a satisface cerinta gamerilor iar de Ubisoft sa nici nu vorbim fiindca orice vorba rostita ar fi o risipa de aer. Toate jocurile lor sunt copy paste dupa un schelet bine definit si tipare deja umblate de ani si ani. Parerea mea este ca noi, in calitate de consumatori, trebuie sa cumparam jocurile dupa DEVELOPER.
Asta inseamna urmatorul lucru:
-preorder doar de la producatori care au un pedigree, care nu-si bat joc de consumatori sau care sunt predispusi sa creeze noi concepte de jocuri interesante (CD Projekt RED, Naughty Dog, cateva studiouri de indie,.....putini dar care chiar merita)
-day one purchase de la producatori in care avem incredere dar nu inainte de a vedea cel putin un review (Rockstar, Bioware si alte cateva zeci de producatori)
-cumparat dupa lansare cu cateva saptamani/luni jocuri care se prezinta bine si sunt ok (majoritatea developerilor)
-second hand purchase (Seria COD, Creed, EA sports, Sims.....)

Prin post-ul acesta nu impun regulile mele la absolut nimeni, pur si simplu v-am scris cum procedez de obicei. Intotdeauna exista si exceptii, ca anul asta Dragon Age. L-am cumparat la lansare desi este de la EA si a avut precedente mai putin placute dar aveam o presimtire ca Bioware are de gand sa-si indrepte greselile din trecut, chiar daca nu in totalitate.
In schimb cei care o sa cumpere jocuri de la Ubisoft chiar isi merita soarta fiindca din 2007-2008 acest studio nu a scos nimic original. Nici nu cred ca e capabil, doar seriale fara numar si fara imaginatie cu tone de DLC-uri care ori trebuiau sa fie implementate in joc, ori sunt fara rost, doar de dragul de a exista.