Single post: 50 de Megapixeli disponibili pe noul Canon EOS 5DS

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    50 de Megapixeli disponibili pe noul Canon EOS 5DS

    La naiba Canon, era si timpul! Chiar ma intrebam ce se tot intampla cu producatorii consacrati de aparate foto, de ce stau si se uita cum de cativa ani scad vanzarile (datorita smartphone-urilor din ce in ce mai performante in zona de fotografie), nefacand nimic care sa revolutioneze sau macar sa mareasca distanta dintre ceea ce poate sa faca o camera foto dedicata si un "gadget". Stiu ca multi vor spune "da, dar nu conteaza doar numarul de pixeli"... si e foarte corect! Insa in cazul de fata, vorbim de un DSLR full frame profesional si nu de "hai sa impachetam cati mai multi pixeli pe un senzor cat varful unghiei".

    Canon 5DS devine astfel DSLR-ul cu senzor full frame cu cea mai mare rezolutie din lume (vorbim de productie in masa): 50 Megapixeli! Si reuseste sa faca acest lucru la o viteza de 5fps (nu pare a fi o cifra mare, dar trebuie sa tinem cont ca totusi vorbim de 5fps x 50Mpx), cu un modul de auto-focus in 61 de puncte. Si in sfarsit vad si eu pe un DSLR interfata USB 3.0! Ole! Personal consider ca acesta va fi in sfarsit un "game-changer" si probabil vom vedea din ce in ce mai multe modele urcand rezolutia senzorilor. Mai jos aveti specificatiile complete pentru 5DS.
    • 50MP CMOS sensor
    • 5fps continuous shooting
    • ISO 100-6400 (Extends to 12,800)
    • 61-point AF module with input from 150k pixel metering sensor
    • Dual Digic 6 processors
    • 3.0" 1.04m dot LCD
    • CF & SD slots (UHS-I compatible)
    • 1080/30p video
    • M-Raw and S-Raw down-sampled formats
    • 30MP APS-H crop and 19.6MP APS-C crop modes
    • USB 3.0 interface
    Camera va fi disponibila incepand cu luna Iunie a acestui an, in doua modele: EOS 5DS si EOS 5DS R (diferenta fiind data de un filtru intern). Pretul acestora (estimativ) va fi intre 3699$ si 3899$ (doar body-ul). Cei de la dpreview au si un mic video preview, iar mai jos voi posta un mic filmulet de prezentare cu mecanismul de declansare. Enjoy:





    P.S. Fun fact: senzorul are de fapt rezolutia reala de 53 de Megapixeli pe o suprafata de 36 x 24 mm, insa se va face crop la 50 sau 51 Megapixeli. Prin urmare imi fac mea-culpa pentru ca nu am pus in titlu 53 Mpx ci doar 50 :evil:
    Attached Images Attached Images canon_5ds_5dsr_50megapixels.jpg