Quote Originally Posted by anduthebest View Post
Cum e experienta jocurilor de n64 pe wii emulator? Daca tot nu am apucat sa joc vreodata the legend of zelda majora's mask, ma gandesc sa il incerc pe wii shop de pe wii u, decat sa achizitionez un 3ds si un joc la full price. Sunt interesat de detalii de genul fps, daca sunt probleme de grafica , de sunet etc, practic daca overall experience e ca si cum l-ai juca nativ. A incercat deci cineva majora's mask pe n64 emulator?
Din seria Zelda de pe wii shop channel am descarcat doar ocarina of time. Pe wii, nu pe wii u. Nu exista niciun fel de probleme, ba din contra. Pe un televizor full hd e aproape imposibil sa joci jocurile de nintendo 64 folosind consola originala nintendo 64. E efectul acela de imagine pixelata, tremuranda, fiind foarte obositor de jucat. Cu cat rezolutia televizorului e mai mare, cu atat efectul e mai pronuntat, fiind foarte obositor de jucat. Pe wii, desi jocurile nu au fost remasterizate sau ceva de genul si ruleaza la aceeasi rezolutie cu originalul, acest lucru e mult redus, nu te oboseste imaginea, poti observa detaliile care se afla la distanta de tine, pe cand pe consola originala nu prea poti distinge ce se afla in departare. Se vede diferenta inclusiv in meniul jocurior. Pe consola originala in cazul anumitor jocuri abia poti citi meniul jocului, pe cand in cazul wii-ului meniul apare perfect. In rest, experienta e ca si cum l-ai juca nativ.
Pe wii u nu am niciun joc virtual console descarcat in modul wii de pe wii shop channel, insa ar trebui sa fie la fel.