wooow...sunt putin mirat ca atata lume a votat cu "Cine e Professor Layton"...adica sa inteleg, nu cunosc seria, s-au nu-i intereseaza seria chiar daca au auzit de ea.

Eu prima data am auzit de ea si am incercat Curious Village la recomandarea unui user de pe acest forum (nu mai tin minte in ce context) si am fost atat de fascinat de primul joc, incat de atunci am jucat toate jocurile din serie, inclusiv Layton Brothers de Android...si mi-a placut fiecare joc. Totusi parca prima trilogie (Curious Village, Diabolic Box si Unwound Future) mi-au placut mai mult...au pus mai mult accent pe povestea fiecarui joc in parte si mi s-au parut jocuri care sunt foarte bune individual, de sine statatoare...pe cand a doua trilogie a fost axata mai mult pe a crea un storyline pentru serie si episoade ale unei povesti, decat povesti de sine statatoare...nu pot spune ca nu mi-au placut jocurile din a doua serie, dar ne fiind de sine statatoare parca nu am putut sa savurez in acelasi fel primele doua jocuri pana nu l-am jucat si pe al treilea pentru a avea imaginea completa a povestii si a personajelor. (acum joc Azran Legacy...si de abia cum incep sa inteleg unele intamplari din The Last Spectre si Miracle Mask...problema? Miracle Mask l-am terminat in urma cu cateva zile, dar The Last Spectre l-am jucat si terminat prin 2012...nu mai tin minte mare lucru din el)