Prea multe lucruri negative? Mie mi se pare ca ai fost exagerat de bland.

Cu Galaxy S6, Samsung a renuntat la doua dintre cele mai iubite feature-uri ale lor. Au pus intotdeauna atat de mult accent pe bateria replaceable. Presupun ca acum si ei sunt wall huggers, nu? La fel si cu cardul Micro SD. Unii se laudau cu storage de 160GB pe telefoanele lor. Cred ca fanboy-ii au luat foc.
Design-ul e cel mult submediocru. Nu vorbesc de camera iesita in afara, astea sunt fineturi de care nu am pretentia sa tina cont Samsung. Dar sticla? Ce e in neregula cu aluminiul? Sau vine si ala prin 2020? Pur si simplu, luat per ansamblu, telefonul e urat. Da, e altceva fata de cele de dinainte, dar tot e urat.

Imi imaginez, oricum, ca display-ul e superb din moment ce e Quad HD. De asemenea, apreciez ca TouchWiz are mai putine aplicatii inutile si ca senzorul de amprente a fost regandit si implementat mai bine. Ceva despre care am vazut ca nu s-a vorbit nimic a fost noul sistem de plati. Nu vreau sa fac niciun fel de remarca cu privire la calitatea serviciului, dar numele... "Samsung Pay" ? Pe bune? Adica cat timp le-a luat?

Am apreciat mult mai mult S5 la vremea lui, chiar si cu spatele tip șvaițer, constructia de plastic si sistemul biometric de o calitate clar inferioara. Tocmai fiindca avea slot-ul pentru cardul Micro SD si bateria care putea fi inlocuita. Pe deasupra, mai era si waterproof. Si cumva astea sunt feature-urile prin care se distingea Samsung de ceilalti producatori. Sigur, competitia e buna intotdeauna, esentialmente, cumparatorul are numai de castigat din asta. Si Apple a deschis cat de cat sistemul pentru 3rd party keyboards, extensions si mai stiu eu ce. La naiba, au preluat pana si trend-ul cu nenorocitile alea de lopeti. Si Samsung a implementat senzor de amprente, a schimbat materialul telefonului, a lansat la 4 luni dupa Apple Pay, Samsung Pay (inca nu pot sa cred ca se numeste asa) etc.

Si asa, de incheiere, o remarca de "hater". Mi-am amintit de reclama aia alarmant de cretina de la Samsung, dupa lansarea iPhone 6/6 Plus, cand urmareau cei doi retardati (asa-zisi angajati Apple) prezentarea, si unul era extaziat de ecranele mai mari, in timp ce celalalt ii amintea ca Samsung face telefoane mari din 2012. Asadar, : "Fara card Micro SD, fara replaceable battery, facut din sticla? Welcome to 2010, Samsung."

Acum observ ca nu am spus nimic de Edge. Nu stiu, ii acord mult prea putina importanta, e un concept indraznet, dar care pentru mine nu prezinta interes.