Single post: Sa spunem "Bun venit" noii console Nvidia!

  1. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca stam bine si ne gandim, in materie de console... mai este vreuna atat de deschisa pe partea de software? Nu ma refer la librariile de pana acum, sau chiar si viitoare... ma refer la optiunile pe care le ofera. Adica toate celelalte sunt chiar super closed (nu iese nimic fara acordul si plata licentelor la Nintendo, Microsoft sau Sony) fata de optiunea de aici - Android (+ DX12 games). Nu se batea toata lumea cu pumnul in piept ca Android e cel mai open la software? Well, acum are si hardware pe care sa poata sa arate ce poate. Daca poate, desigur

    Eu ma gandesc asa:
    • Avem din start cele cateva zeci/sute de mii (habar n-am cate mai sunt) de jocuri de Android.
    • Avem jocurile din Shield Store (optimizate pt. Shield).
    • Avem gaming via Nvidia GRID (streaming).
    • Nu am inteles eu din prezentare daca va rula si jocuri de pe PC, asa cum o face Shield Portable. Daca da, atunci mai avem un plus (in cazul in care avem o placa video Nvidia, desigur)
    Apoi, e un "Smart device" care se vrea un replacement pentru Roku, Apple TV & Co, dar cu puterea Nvidia. Asa cum a fost anuntat, Nvidia Shield Console este "First Nvidia Living Room Entertainment Device". Ba mai mult, au prezentat ca fiind:
    • World's First Android TV Console
    • World's First 4K Android TV
    • World's First Game Streaming Service (in 1080p la 60fps)
    Also, sa nu uitam 2 lucruri: Tegra X1 = Mobile Superchip with the Soul of a Console (vezi imaginea cu 2x Xbox 360). Iar al doilea, Nvidia Shield = DirectX 12! Fiind pe acelasi engine cu Maxwell, practic aproape orice cod scris pentru PC poate rula pe Nvidia Shield.

    Iar in caz ca nu a observat nimeni, bateria de la Shield Controller tine 40 de ore! Si asta via WiFi Direct, touch pad si alte nebunii. Hello, Sony!

    Mai departe... eu nu cred ca venea degeaba Randy Pitchford (gearbox software) sa faca un demo cu Borderlands The Pre-sequel si sa laude consola celor de la Nvidia... Nu mai spun ca The Talos Principle arata poate la fel de bine ca si FarCry 4 pe PS4/X1. Nici Doom 3 BFG Edition la 60FPS nu arata rau deloc (sunt curios daca rula in 1080p or higher). De Crytek si Crysis 3 in multiplayer, ce sa mai zic?

    Despre Grid, asa cum am zis... desi nu ma pasioneaza, e de apreciat ca Nvidia a incercat sa rezolve toate cele din toate punctele de vedere (OnLive a dat-o in bara rau de tot, din pacate). Mie 150ms (pe o conexiune mediocra) nu mi se pare cine stie ce minune, dar ramane de testat. Printre titluri am observat si jocuri mai noi precum Dying Light si Middle Earth Shadow of Mordor, dar si The Witcher 3 si Batman Arkham Knight (ca tot spunea cineva ca vorbim doar de vechituri)... cu promisiunea ca saptamanal vor fi introduse titluri noi. Un alt lucru pe care l-am observat in conferinta: nu stiu cum rula Grid 2 pe console, dar ma indoiesc profund ca mergea in 1080p la 60fps, asa cum au demonstrat via Grid.

    Avand suportul celor de la Capcom, Konami, CJ Project Red and so on (ca doar nu au venit degeaba pe scena sa-si testeze jocurile pe Nvidia Shield Console)... cine stie, poate chiar vor reusi sa faca cu Grid ceea ce altii nu au reusit, sau nu inca (vezi PlayStation Now). Cum Shield Console este de vreo 2 ori mai rapid decat un Xbox 360, cu ajutorul lui Grid se poate ajunge la de cateva ori mai rapid decat un Xbox One. Insa totusi... vorbim de streaming. Deci dependenti de conexiunea la internet.

    Oricum, cei de la Nvidia si-au demonstrat punctul de vedere, in special cu demo-ul din Unreal Engine 4 (The Infiltrator) care initial de-abia rula in 30fps pe un PC de 3000$... si care merge bine merci pe Nvidia Shield Console + Grid.

    In final... ramane de vazut ce poate. Eu zic ca impresie de start ca la pretul de 199$ nu are competitor. But, time will tell...

    P.S. Aveti filmuletele cu toata conferinta pe threadul dedicat: http://www.consolegames.ro/forum/f11...hield-console/.
    Attached Images Attached Images nvidia_shield_2x_xbox_360.jpg nvidia_shield_grid_compare_xbox_one.jpg nvidia_shield_features.jpg