Sunt dezamagit de Apple TV. Ultimul update a avut loc acum vreo 3 ani pe vremea asta. Si din cate vad, castiga teren in zona asta Google cu al lor Chromecast, chiar si Roku sau cum s-or fi numind. HBO Now mi se pare putin cam scump, desi ofera o tona de continut, dar pana va ramane un serviciu exclusiv Apple, nu cred ca se va schimba pretul.

Despre Research Kit, nu am decat cuvinte de lauda. Mi se pare cu adevarat o idee ingenioasa si imi place sa vad ca Apple isi indreapta atentia si spre alte domenii decat cele pentru care e consacrat.

MacBook-ul făr' de nume imi place la nebunie. Design-ul este incredibil. Are Retina, are o baterie decenta, nici nu e asa de scump... Si e bine sa vad MacBook-uri in mai mult de o culoare - chiar in niste culori superbe, pot spune. Chiar OK e. Nu pot sa ma plang de faptul ca e un dual-core mai slabut chiar si decat cel din Air - jucaria asta se vrea oricum super light si mi se pare ideala pentru jurnalisti si studenti. Legat de partile proaste... Nu imi place sa vad cat de mult au redus conectivitatea. Un singur port pentru toate? O idee nu prea buna, dupa parerea mea. Poti face cel mult un lucru deodata : sa il incarci, sa il conectezi la un display extern, sa ai un USB inauntru etc. Se vede ca Apple e insusi Jony Ive acum, in sensul ca nu mai are cine sa ii spuna cand duce lucrurile prea departe. Sigur, si Jobs avea chestia asta, cu lucrurile cat mai subtiri posibil, dar parca nu chiar atat de drastic. Regret disparitia logo-ului iluminat, sper sincer sa ramana in celelalte MacBook-uri pentru cat mai mult timp posibil. Cred ca va mai dura niste timp pana cand Pro-ul va avea dimensiunile astea, de exemplu, fiind necesara iluminarea logo-ului. Laptop-ul asta ar fi fost perfect pentru mine cand am inceput facultatea - display-ul a fost motivul principal pentru care am trecut de la Air la Pro. Dar daca as avea un iMac acasa, cu siguranta mi-as lua noul MacBook.

Legat de toaaaata nebunia si dubiile care apar in jurul ceasului... Eu cred ca se va intampla exact cum a fost la iPad. Iese produsul, toata lumea e sceptica, i se pare stupid - pana cand vin developerii si pana la urmatoarea iteratie, toata lumea ajunge sa isi cumpere unul. Ceasul asta e accesoriul tau, telefonul tau, biletul tau de avion, Apple Pay, e antrenorul tau, e cheia ta de la garaj si va deveni multe altele. Pe langa asta, necesita un iPhone. Anul trecut la WWDC au anuntat ca au vandut 500 de milioane, dupa 9 luni anunta ca au vandut 700 de milioane. Miliardul ala e foarte aproape. Ceasul, nu stiu de ce toata lumea si-l imagineaza ca pe urmatorul Newton - va avea un succes dement si in cativa ani, va deveni la fel de indispensabil ca telefonul. In momentul asta, sunt complet neinteresat de el si sunt convins ca nu mi-l voi cumpara pana la cel putin urmatorul model.