razvanrazy: nu e vorba doar de rezolutie, si stii asta. Majoritatea remaster-urilor au diverse chestii mai bine facute (texturi imbunatatite, compresie mai mica), toate patch-urile la zi (eventual un engine updatat), au toate dlc-urile incluse, vin de obicei si cu extra features... Halo Collection de exp. mi se pare cel mai bun exemplu posibil - mi se pare genial ca poti sa faci switch intre versiunea veche si cea remasterizata. Cand faci asta poti sa zici WOW, cat am evoluat!

Acum, mi-as permite sa-ti raspund si eu la intrebarea ta cu o alta intrebare: "De ce mai scot astia filme vechi remasterizate pe BluRay, pe care le-am vazut deja toti?". Exact ca la un film bun, poate vrei sa-l revezi... si de ce sa n-o faci in cea mai buna calitate posibila? Iti garantez ca vei vedea filme chiar si de acum 30-40 de ani care vor iesi in 4K... poate cine stie, chiar si in 8K. Si se vor vinde in continuare. Asa si jocurile.

Desigur... eu la remaster-uri recomand a se achizitiona la cateva luni dupa lansare. Nu cred ca merita un full price asa ceva.