Quote Originally Posted by Clopotarul View Post
Salut. Pentru inceput iti recomand sa nu te ingrijorezi prea mult ce clasa alegi pentru ca in FFXIV ARR pe acelasi caracter poti sa iti schimbi clasa foarte usor ( iti schimbi doar main weapon-ul ) si poti incerca ce clasa ti se potriveste cel mai bine . Referitor la clasele mentionate de tine ( Arcanist si Archer ) trebuie sa tii seama si de job-ul ( sa zicem specializarea ) pe care o vei primi la level 30. Astfel, la Arcanist poti alege sa fi Summoner care este un DPS cu damage over time si Scholar care este healer. La Archer ai specializarea Bard care este un DPS de suport ( are diferite skill-uri f. utile precum refresh party MP or TP ). Dintre acestia cel mai 'dorit' pentru continutul end-game este ,din ce am observat eu ,Bard-ul. Cum am specificat mai sus pentru inceput iti recomand eventual sa vizionezi niste class guide pe YT si apoi sa alegi fara stres ce crezi tu ca vrei sa incerci pentru inceput. Oricum pentru specializare sau job-uri pe langa main class care trebuie sa fie level 30 este necesar sa urci si alte clase la level 15. Eu sunt in world Chaos, server-ul Cerberus intr-un Free Company ( guilda) f mic de romani ( momentan sunt singurul activ ) dar suntem de level 8 ( maxim) si avem si o casuta mica in 'minunatul tinut paduros al Gridaniei'. Daca vrei ajutor in-game iti recomand sa intri pe Cerberus este un server si f populat. Mentionez ca FFXIV ARR este primul meu MMO, joc f casual dar pe mine personal nu content-ul end game si goana dupa cel mai bun gear m-a tinut in Eorzea ci directia artistica si coloana sonora a jocului care, ca in cazul majoritatii jocurilor din serie sunt dintre cele mai inspirate. Bafta.
Ca bard poti face si solo decent ca si arcas ? Iar pe mine doar Summoner ma intereseaza sincer ca ruta la Arcanist.

Cat despre restul mersi, dupa cel achizitionez voi incerca Cerberus XD.

Quote Originally Posted by iry View Post
Sry de off, insa I must say:
@Strike, L2=BEST MMO FOREVER bro.
Intradevar XD!

Quote Originally Posted by iry View Post
Eu am jucat ani grei (DEX, WRATH, oficial). Asa am incercat si eu, mmo's, etc, online.
Cu nimic nu-l poti inlocui, mai ales partea de pvp, unde L2 si acum da clasa de departe
Am jucat ani grei pe DEX si eu, am incercat si oficialul dar sincer nu ma prea atras mai ales cu toti botii, iar dupa ce a devenit Free to play si sa implementat Goddess of Destruction sa cam dus oficialul pe apa sambatei. Dex C4 those where the good old days . La Mass PVP era superb jocul: clan wars, sieges, era genial!


Quote Originally Posted by iry View Post
ps: care il preferi? Hunters Village sau Dion? (u know...the song ).
Dion este bun dar Hunters 4ever XD.