Single post: DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    DualShock 4 - DS4 - Probleme si solutii

    Avand in vedere faptul ca discutiile despre gamepadul consolei PlayStation 4 si problemele sale apar in mod repetat (chiar ciclic as putea spune), am decis sa facem un thread dedicat pentru asta. Primul scop ar fi acela de a afla exact cat va tine bateria la DS4 (care de cele mai multe ori este execrabila), si eventual de a afla daca sunt batch-uri diferite (pentru ca unii se lauda cu autonomie mai mare chiar si de 12 ore, in timp ce la mine in 12 ore trebuie sa le incarc de 2 ori).

    Totodata, o sa va rog sa postati aici ce alte probleme ati mai intampinat la DS4, si cum le-ati rezolvat. In cazul meu primele 2 gamepad-uri deja vor replacements. Butoane blocate (in special R1), analoagele ale caror materiale s-au desfacut (motiv pt. care va recomand asa ceva).

    In cazul in care ati schimbat bateria originala, o sa va rog sa postati si cu ce ati inlocuit (puneti si un link va rog) si ce diferenta de autonomie ati reusit sa castigati. La fel, postati modul in care va incarcati gamepad-ul (eu de exp. am un charger de priza cu 6 porturi - fiind langa fotoliu imi este mai usor asa decat sa las tot timpul PS4 in standby si DS4 legat la el).

    Aveti aici un ghid despre modul in care puteti schimba bateria. Voi pune mai jos si un filmulet.
    Aici aveti un ghid despre inlocuirea stick-urilor analoage.
    Si un ghid pentru inlocuirea butoanelor defecte.

    Voi face si un poll la care va rog sa selectati in mod corect toate cele. Pentru a avea un rezultat relevant, testul de autonomie/baterie o sa va rog sa-l faceti cu DS4 setat cu LED-ul pe DIM (cea mai mica luminozitate), cu vibratii si speaker activate.

    Atunci cand postati despre ce probleme aveti la DS4, va rog sa scrieti si ce aveti tiparit pe spatele sau. Trebuie sa fie ceva de genul (Nu stiu exact care ar fi batch number-ul, dar ma interesez si revin):
    • MODEL CUH-ZCT1U WIRELESS CONTROLLER 5V ~ 800mA
    • ANATEL No. 2307-13-6223
    • FCC ID: AK8CUHZCT1
    • IC: 4098-CUHZCT1
    • 4-473-498-11 F1
    • MADE IN CHINA
    Attached Images Attached Images sony_dualshock4.jpg