Single post: Threadul pasionatilor de video/film

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Threadul pasionatilor de video/film

    Vad ca tot eu inviorez aria de foto&video, dar cum alte forumuri nu vizitez tot pe voi va intreb.

    Filmez mult cu 600D si sunt multumit. Nu ma deranjeaza decat doua lucruri: lipsa autofocusului in video si marimea mare. Acum stiu ca nu e cat un 7D de mare de exemplu, dar ma gandesc la mirrorless de ceva timp. Sunt mici si multe au features mai noi. Ma uit la Sony A6000 si Sony A7 in special. Desi imi place A6000, nu are port de microfon decat prin ceva adaptor. A7 mi se pare minunat, dar mi-l permit cu kit lens si cam atat. Problema cu Sony sunt obiectivele care pe langa ca sunt putine, majoritatea sunt pentru APSC, deci pe A7 nu merg decat pierzand calitate, sau cele pentru full frame sunt extrem de scumpe.

    De exemplu la Canon, pentru uzul meu, 50mm de 1.8 si Sigma 17-50mm de 2.8 sunt tot ce imi trebuie. Sunt obiectivele perfecte pentru ce imi trebuie mie. La Sony nu gasesc asta. Pentru A7 un 55mm f/1.8 e 850€. Eu pe al meu de Canon, desi nu are IS si nu e facut de Zeiss, am dat 90€. Si e perfect, in 80% din timp il folosesc. Sigma pe care am amintit-o mai sus e 350€ cu montura Canon, la Sony nu doar ca nu exista, dar ceva asemanator trece de 1000€.

    As vrea ceva mai mic decat 600d, iar A7 pare perfect, dar luandu-l cu kit lens tot voi duce lipsa unui obiectiv rapid precum 50mm f/1.8 pe care il am acum. Cheltuiala pentru asta ar fi prea mare si nu as putea sa o justific la ce folosesc eu camera. Din pacate folosind un adaptor la camera pierd autofocus, deci nu e o varianta. Canon a lansat de curand M3, dar are alta montura si inseamna alte obiective, alta nebunie. Nu e ce trebuie, de ce nu au lansat un mirrorless care sa mearga cu obiectivele de DSLR habar n-am.

    Eu nu stiu momentan ce sa fac. Sa astept ca poate lanseaza Canon un mirrorless cum vreau eu? Sunt in urma rau la segmentul asta, am vazut chestii mai interesante la Sony, Fuji si Olympus. Ma uit la A7 si imi vine sa ma arunc la el, dar apoi nu sunt dispus sa investesc atat de mult in obiective. Stiu ca multi au zis ca investesti in obiective, nu body-uri, dar mie imi trebuie doar doua obiective, dar fix alea doua sunt scumpe sau inexistente la Sony.
    Attached Images Attached Images 19398ig3em3f.jpg