Single post: Ce animale de casa aveti ?

  1. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DonAdryan... asa pateam si eu cu Bell mea (dalmatian). Sa stii ca nu e totusi bine... trebuie sa faci intr-un fel sa o mai "indepartezi" un pic, sa nu se mai emotioneze atat de rau. Nu e bine cand sunt extrem de atasati de "stapan". A mea de exp. daca eram plecat 2 zile... 2 zile nu manca nu se atingea de apa... imi aducea lucrurile mele la intrare si statea si ma astepta. Mai rau a devenit cand a crescut. Cand plecam mai mult, incepea sa urle... asa cum fac lupiii in padure. Am incercat in fel si chip... pur si simplu nu putea trai fara mine. Dupa multe probleme cu vecinii si reclamatii la politie, a trebuit sa o dau... chiar daca mi-a rupt sufletul lucrul acesta. M-am gandit ce chin era pentru ea cat timp nu eram langa... Nu e bine sa ii cresti ca pe un copil, pentru ca devin prea atasati, prea dependenti de tine... si spre deosebire de un copil, ei raman tot timpul la aceeasi "capacitate de intelegere"...

    P.S. Ca sa-ti faci o idee de cat era de atasata, eu niciodata nu am avut nevoie de zgarda... Intotdeauna a mers langa mine fara sa fie nevoie de dresaj sau cureluse...
    Attached Images Attached Images p1010010.jpg