Spotify launches on PlayStation Music today - PlayStation.Blog.Europe

In January, we announced PlayStation Music, a new music destination that brings Spotify to PlayStation 4 and PlayStation 3 systems, and Xperia mobile devices in 41 markets around the world. This exclusive partnership brings the best in music and the best in gaming together on PlayStation Network, and I am thrilled to announce that Spotify on PlayStation Music is coming to the PS4 and PS3 systems today!
Am reusit sa-l folosesc pe PS4, desi serviciul nu este lansat in Romania, folosind pasii urmatori:
1. Downloadati si instalati TunnelBear VPN pe PC: https://www.tunnelbear.com/
2. Deschideti programul, alegeti o tara in care este disponibil Spotify (eu am ales United States) si activati VPN-ul.
3. Intrati pe site-ul Spotify si creati-va cont: https://www.spotify.com
4. Downloadati Spotify de pe site si instalati-l. (inainte dezactivati VPN-ul, are trafic limitat si in felul asta nu-l consumati fara rost).
5. Activati VPN-ul si logati-va de pe PC folosind datele de logare ale contului creat mai sus. Imediat dupa logare dezactivati VPN-ul. (IMPORTANT: Pasul acesta trebuie repetat o data la 14 zile. Asta este numarul maxim de zile in care poate fi folosit Spotify in afara tarii asociate contului. In momentul in care va logati din nou folosind VPN-ul aceste zile se reseteaza si puteti folosi iar Spotify.)
6. Logati-va la PSN cu un cont de US/UK si downloadati de pe PlayStation Store aplicatia Spotify.
7. Rulati aplicatia si logati-va cu datele contului de Spotify.
8. Permiteti legarea contului de PSN cu cel de Spotify.
Daca jucati de pe un cont de Romania de PSN trebuie sa parcurgeti un pas suplimentar, deoarece un cont de Spotify nu se poate lega cu un cont de PSN de Romania:
9. Lasati contul PSN de US/UK logat si aplicatia Spotify deschisa. Tineti apasat pe PlayStation button si dati Switch User pentru a va loga pe contul de Romania. (aplicatia continua sa ruleze in background desi ati schimbat contul.)
Pentru comenzi rapide tineti apasat pe PlayStation button si in acest meniu veti avea o sectiune noua in partea de sus a ecranului. De aici puteti micsora/mari volumul folosind D-pad-ul sau sa schimbati melodiile folosind L1/R1. Playlisturi cu melodiile preferate puteti crea in programul de pe PC, iar aceastea vor aparea si in aplicatia de pe PS4.

Serviciul poate fi folosit nelimitat chiar si fara sa platiti nimic, singurul dezavantaj fiind, din cate am inteles, ca la anumite intervale de timp veti auzi o reclama de 15 secunde. Cred ca nu este asa deranjant, avand in vedere ca este free.

Enjoy!