Razzosinni: in primul rand, pentru Mac e OK sa folosesti 4K... UI-ul din OSX se scaleaza superb. Pentru Windows, nu recomand nici dusmanilor.

In al doilea rand, nu stiu de la ce distanta te joci (ai zis ca vrei si pt. PS4), insa mie un 28" mi se pare extrem de mic. Eu ca main monitor am un 30" care sta la 70-80cm de mine... si eu cred ca ar merge si mai mare. E "doar" 2560 x 1600, dar macar nu are ratio-ul de 16:9. Gandeste-te ca desi vei avea 4K, vei pierde mult din inaltime - e motivul pt. care nu voi avea niciodata un 16:9 ca main monitor.

In al treilea rand, referitor la upscale... nu cunosc exact cat de bine face modelul acesta, insa am vazut si parti bune si parti rele. Cea mai rea mi s-a parut aceea ca pt. gaming, ai o latenta incredibil de mare. La naiba, Samsung are probleme cu latenta la FullHD-uri, daramite in 4K (stii, trebuie sa redenumesti input-ul in PC ca sa mai tai din procesari, altfel zici ca nu-i adevarat). Insa trebuie tinut cont ca aici ma refer la TV-urile 4K, de la 50" in sus. E posibil ca pt. monitor sa nu fie procesare la fel de serioasa.

O alta problema e data si de faptul ca aproape sigur nu foloseste un panou IPS (nu exista IPS la 1ms timp de raspuns), si prin urmare o sa aiba niste unghiuri de vizualizare extrem de slabe. Ca dealtfel la orice MVA, PVA si TN marca Samsung. Eu iti recomand sa mergi sa-l vezi la lucru inainte sa te decizi.