Oh God, te rog eu sa nu il iei pe ala de la Samsung. E teroare.

L-am avut fix 3 zile si l-am returnat. Comparandu-l cu un amarat de Asus full HD dar IPS e absolut jalnic. Unghiurile sunt jalnice, daca nu esti fix central si te deplasezi cu 10cm in stanga-dreapta deja se inegresc parti din ecran. Pentru orice munca in PS sau ceva similar e o crima. Backlight bleed-ul e teribil si zici ca ai un led separat pe fiecare colt. Suportul e foarte prost si instabil, e din plastic ordinar si nu poti regla inaltimea deloc, doar inclinat si chiar si asta foarte limitat. Si daca vrei sa il pui pe un stand de monitor vei avea probleme, poate in poze nu iti dai seama, dar standul e foarte adanc si mai mult te incurca, cel putin asa a fost in cazul meu.

Eu l-am conectat atat la PC cat si la Mac. Gaming-ul a fost intradevar foarte placut pe PC, cum se vad unele jocuri gen Last Light in 4K e o splendoare, dar mari diferente nu am sesizat fata de un 1440p mai bun. Panoul asta facut de Samsung face exact cat costa, iar aici spun comparativ cu un panou 4K IPS care e dublu ca pret. Pe Mac scalarea a fost perfecta si in Final Cut de exemplu a stiut ca desi aveam scalarea setata la 1440p, in aplicatie a recunoscut ca e 4K si preview-ul era in fullHD.

Eu l-am prins la 370EUR si am fost bucuros, dar nu l-am putut tine nicicum, mi s-a parut oribil pentru orice munca mai serioasa. Nu am apucat sa conectez o consola la el sa vad cum se comporta, dar citisem ca nu e nimic grozav. Eu astept un 4K IPS la 60Hz cu 500EUR.