Single post: Ce mini notebook sa-mi aleg?

  1. #9 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    si eu sunt exact in acelasi moment in viata ...trebuie sa cumpar pana la sf lunii un netbook (dimensiuni reduse, tastatura mare, ecran lizibil in soare) si sunt nehotarat deoarece nu am reusit sa le vad pe toate live intr-un loc si sa ma joc cu ele asa ca am rupt netul in doua ..concluzia la care am ajuns pana acum e urmatoarea:

    - asus 1000 pica din start din cauza marimii, netbook-ul este un device secundar pe care il voi folosi prin casa si as dori sa il iau cu mine afara asa ca vreau sa fie cat mai mic posibil
    - msi wind pare perfect ca specificatii, are si ecran de 10" fiind mai lejer la ochii insa va necesita un upgrade la baterie pe viitor, iar dimensiunile il situeaza ff aprope de EEE 1000 ca dimensiuni asa ca pica si astas
    - asus 901 pare alegerea perfecta exact cum a zis si Monky are tot ce ai nevoie si pastreaza dimensiunile reduse care sunt imho cel mai imp aspect dupa tastatura la un netbook si astfel ajunge la problema lui, are tastatura (ca dimensiune) la fel ca EEE 700, iar eu din ce m-am jucat pe EEE 700 nu ma inteleg cu ea de nici o culoare....
    - ramane acer one, este mai mare decat 901 insa mult mai mic decat Wind si EEE 1000, marinea in plus gasinduse in latime, fapt care ii ofera o tastatura mai mare decat cea a EEE 901 devenind alegerea perfecta insa, luminozitatea puternica il situeaza peste 901 insa lcd-ul are un strat glossy si nu mat, iar una din principalele avantaje ale netbook-ului este dat faptul ca find mic il poti purta cu tine si aseza pe masa la o cafenea pentru putin browsing... iar acel strat glossy al ecranului il ucide

    astea sunt concluzile trase de mine ...daca poti sa mai astepti stai cu ochii pe lenovo s10, poate o sa fie mai ok acela... eu insa imi aman decizia cat pot si as dori sa pot sa ma joc putin pe ele undeva, pentru a ma decide

    ps: cand zic ca wind-ul si eee 1000 sunt mari, ma refer in comparatie cu eee 700 sau eee 901, dupa ce am fost obisnuit cu dimensiunile reduse ale lui 700 doresc ceva cat mai mic

    cateva poze pentru a vedea diferentele + youtube

    Attached Images Attached Images 2641614215_4bb71d815b.jpg 2656201831_a3a0026091.jpg 2657029372_70bfee5a4e.jpg 2830851968_a36aa5a809.jpg