N-am mai avut rabdare si m-am dus sa-l vad.

Aveam un adaptor Mini DP spre DP de la o placa video mai veche si l-am luat cu mine in caz ca in cutia monitorului se afla si un cablu DP. Vine intradevar cu el si in felul asta obtii 4K @60HZ fara probleme.

Am dus ceva filme de prezentare necomprimate gasite pe net, niste imagini de test pentru culori si altele, inclusiv cele ale lui MonkY de pe ghidul de optimizare TV-uri si am stat peste 30min uitandu-ma la tot. Pot sa zic ca scalarea e perfecta, unghiurile sunt excelente, in mare culorile sunt ce trebuie, desi am stat ceva sa il calibrez cum imi place. Initial era totul prea galbui pentru mine dar gasisem pe net ceva setari facute de altii si le-am incercat pe alea cu mici schimbari facute de mine si a iesit o imagine perfecta. Ma rog, zic perfecta pentru gustul meu.

Backlight bleed in doua colturi, nu extrem de deranjant ca la altele, dar era acolo. Culoarea verde mi s-a parut ca nu e redata 100% cum trebuie. Cu mac-ul langa si pus in mirror mode am sesizat calitatea panoului din laptop fata de cel Acer. Per total insa nu mi s-a parut deranjant si e cu siguranta ceva cu care m-as putea obisnui.

Nu stiu insa ce sa zic de Acer. Eu tot nu sunt convins din cauza firmei. Firma e una din gama chinezariilor facute pe vapor si toti cei pe care ii stiu cu produse Acer au avut probleme la un moment dat. Panoul se schimba pe garantie doar la aparitia a mai mult de 10 pixeli morti, which is a lot!

Pretul in magazin e 680 iar pe amazon.de si .fr e 605 cu transport. Nemtii livreaza 100% pana in Romania in caz ca vreti sa il luati. Eu unul mai stau probabil, pe cat mi-a placut panoul, doar firma ma opreste din a-l cumpara. Nu am incredere in Acer

PS: @Razzosinni: Cu placa integrata s-a miscat greoi la unele chestii, inclusiv browsing, redarea in 4K pe youtube si chestii intense pentru placa video. Initial am crezut ca e o problema, dar fiind pe baterie era selectat Iris Pro in loc de 750M. Dupa switch s-a descurcat flawlessly. Deci trebuie sa te asiguri ca esti pe cea dedicata pentru a avea o experienta placuta. Daca mai vrei sa stii ceva let me know.