Salutare,

Urmeaza sa achizitionez o consola dar inca nu am decis intre PS4 sau XO. Ambele au plusuri si minusuri (sau ce consider eu ca sunt +/-), dar nelamurirea mea e legata de Xbox Live si limitarile in Romania. Acum, sa ma scuzati daca va trebui sa explicati ca pentru micuti, dar nu am avut Xbox 360 (am jucat PC) si nu am idee cum functioneaza Xbox Live in RO. La ce servicii nu o sa am acces, pe langa Netflix / Hulu care nu sunt oferite in RO oricum? Pot avea o experienta "out-of-the-box" cu un XO: sa montez consola > fac un cont, ma abonez la Live Gold si joc online fara batai de cap?

Daca nu am acces la Store, ce pot face? Citisem undeva niste fragmente despre folosirea unui proxy, dar pentru mine nu e o solutie daca imi scade calitatea conexiunii si costa.

Cat despre plusuri la Xbox One, pentru mine Kinect este unul si e destul de important (daca exista solutii simple pt. a avea Xbox Live Gold in RO fara proxy aleg Xbox One over PS4 doar datorita Kinect-ului). Asadar, daca aveti experienta cu jocurile Kinect, ce parere aveti? Nu sunt interesat de comenzile in interfata si gesture-control, cat ma intereseaza experienta in jocuri. Cat de distractive sunt jocurile in grup? Cat de des aveti probleme cu acuratetea senzorilor in a detecta miscarile? Exista delay mare intre miscarile corpului si cele ale caracterului din joc? Daca da, depinde de la un titlu la altul?

Cheers!