Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
In timp ce Apple, Samsung, LG si etc au ditamai conferintele pentru rahaturi de telefoane mobile, tablete si alte prostioare similare, unii sunt pregatiti sa schimbe lumea
Orice om care reuseste sa-ti vanda o baterie de 3.000$ si spera sa o cumpere toata lumea (pentru a salva planeta, desigur)... trebuie felicitat!
Si aici vorbim de preturi fara costurile de instalare (despre care nu au zis nimic), fara invertor, fara panouri solare, etc... Doar bateria!

Later edit: dupa ceva calcule si estimari, costul pt. o casa "normala" ar fi de aproximativ 7.200$ (instalare, intretinere, invertor, sistemul de control)... Deci 7.200$ fara panouri, probabil peste 10.000$ cu totul. Acum, depinde de fiecare om care sta la casa, daca merita sau nu. Probabil ca iti scoti banii pe investitie dupa aproximativ 10 ani... si asta doar daca reusesti sa nu consumi mai mult decat poate tine bateria si genera panourile solare. Problema e ca acea bateria aproape sigur nu va tine 10 ani... (dar macar are garantie 10 ani, daca am inteles corect), in timp ai costuri de mentenanta, schimbat panouri/celule... and so on.

Nu zic ca nu e o idee buna... ba din contra, un sistem de genul asta vreau si eu sa folosesc atunci cand voi avea casa viselor (sau visurilor) mele. Vreau doar sa spun ca nu e o idee noua sau revolutionara... am prieteni care folosesc astfel de solutii la vile de ani buni. Japonezii au sate care folosesc asa ceva de vreo 20 de ani. Dar nah, altceva e cand apare numele Tesla, nu?

P.S. Tesla acum tocmai si-a deschis o gramada de fabrici (daca nu ma insel cu Panasonic) de baterii... e normal sa-si promoveze bateriile (sunt sigur ca daca vreun CEO de la Panasonic ar fi facut asta, n-ar fi interesat pe nimeni). Pentru mine revolutionar ar fi fost daca pe langa baterie venea si cu niste celule/panouri solare care sa fie cu 200% mai eficiente decat cele existente, sau cu 50% mai ieftine... Asa, omul isi promoveaza fix ceea ce produce (si chiar cu o oarecare exagerare as spune, vazand ca rade atunci cand vorbeste despre poluarea actuala si arata imaginile acelea horror). Dar, fiind vorba de viitorul nostru, i agree with him!