Windows (mai ales Win8) are multe alte probleme, nu doar optimizarea pt. touch. Pe mine de exp. m-a omorat cu scalarea aceea de 2 lei... N-aveti idee cum arata aplicatiile care nu stiu custom DPI in 2160 x 1440 pe 12", si nu exista solutie.

OSX-ul sta extrem de bine la partea asta, iar pentru touch nu cred ca ar fi o mare problema, intrucat din punctul meu de vedere e ca si cand ai transpune ceea ce faci pe un touchpad, direct pe ecran.

Cat despre ce spuneai AlanPoe de "cearceafuri" sau editare pe o tableta... normal ca nu poti avea un device mobil cu aceeasi ergonomie ca un device fix (chiar si cand vorbim de laptop). Insa nu cred ca te opreste nimeni sa folosesti o tastatura bluetooth, docking station sau orice altceva. Vrei productivitate mare, iti faci instant un setup easy. Eu pentru iPad Air am un cover+tastatura... e practic un laptop. Oricand vreau doar tableta, o detasez (se prinde magnetic, so it's damn easy) si gata.

Iar legat de comparatia cu Wacom, se vede ca nu te-ai jucat cu un stylus serios pe iPad. Eu folosesc Wacom Intuos Creative Stylus de vreo 2 ani si n-am simtit nevoia de mai mult. 2048 niveluri de presiune, palm rejection, extrem de usor de folosit... si cam scump (hmm, vad ca acum e la super oferta pe Amazon.co.uk - de la 85 lire la 19.99 lire, so...). Oricum au scos intre timp si Intuos Creative Stylus 2, dar pe care nu l-am testat... deci nu ma pot pronunta.