Ma, baieti, vreau sa imi iau si eu o placa video. Am un i5 4590, 8GB RAM si un GTX 650 2GB. Procesorul e OK, are 10/10 la aproape toate jocurile cand verific system requirements. Problema e ca nu stiu exact ce ciclu de upgrade au placile video.

Bugetul meu se invarte pe la 1500-1800 de lei, iar pana acum, oscilez intre un GTX 970 si un AMD Radeon R9 290/290X. Am citit zvonuri cum ca luna viitoare AMD va lansa noi produse, in speta un GPU Radeon R9 390X, un fel de succesor al modelelor de acum. Am auzit ca chiar si Nvidia va lansa in perioada urmatoare GTX 980Ti ( Iisuse, ce sistem tampit de numerotatie, parca sunt telefoanele Lumia ), dar si acum exista o diferenta de pret, nu neaparat considerabila, dar sesizabila, intre GPU-urile AMD si Nvidia. Am inteles ca Nvidia sta mai bine pe partea de drivere.

Ce imi recomandati? Sa iau acum, sa mai astept? Va fi notabila diferenta de performanta intre placile actuale si cele viitoare? Dupa ce ar trebui sa ma ghidez cand fac acest tip de achizitie?