Mare maestru, nu stiu ce incerci sa demonstrezi (sau sa spui). Daca ai alternative mai bune, sau stii solutii de cache mai destepte, feel free to share! O fi naspa solutia pentru tine dar pentru mine (si toti cei care au folosit-o pana acum) e geniala, mai ales avand in vedere cat costa si cat de bine functioneaza (never had a crash).

Sincer acum, mi se par useless teste cu fisiere sintetice de 5GB, pentru ca totusi nu stau sa mut filme pe SSD (si oricum ca viteza a spulberat cel mai rapid SSD Intel). La mine cel mai mare fisier pe care il folosesc este un .psd are 1.4GB. Pentru tot ce inseamna temporare RAMDisk-ul e de baza! Mai ales la cat de ieftin a ajuns RAM-ul in ziua de azi.

Cat despre cei cu 8GB RAM... am un client cu 2 sisteme in care are 840 Pro de 512GB cu Rapid Mode-ul activat, de cativa ani. Imi zice mereu ca e cea mai buna investitie pe care a facut-o (inainte folosea un RAID 10). Si are 8GB pe un sistem, 16 pe celalalt. Acum nah, cu 850 Pro au mai avansat un pic... vedem, poate pe viitor trecem pe M2, PCI Express drive, nu stiu...

Referitor la "daca ai 16GB RAM"... eu am 32GB RAM de ani buni (mai mult nu suporta placa de baza)... probabil la urmatorul upgrade voi merge pe 64, dar astept sa devina DDR4 mainstream, ca sa nu upgradez de doua ori. Nu trebuie sa ma iei pe mine de exemplu, pt. ca eu am un sistem pe care nici macar nu ma joc. Nici nu vreau sa stiu cum e sa incropesti un sistem pe care sa ruleze la 60FPS in 4K un The Witcher 3. Adica vreau sa stiu, dar nu pe banii mei

De fapt, acum mi-am adus aminte. Am pus un 840 Evo acum o saptamana pe un laptop foarte vechi (avea cel putin 5-6 ani), si RAM n-avea decat 4GB. RUPEA, nu altceva (pt. un laptop antic, dadea mai bine la storage decat Alienware-ul de 5000 de para cu RAID0 din 3 SSD-uri)! Deci se poate si cu RAM mai putin, si cu bani mai putini. Uite chiar o sa-l rog sa-l mai aduca pe la mine, sa-i fac niste screenshot-uri (daca-mi aduc aminte corect, in WEI ii dadea MAXIM la HDD, adica 7.9).

Acum, eu nu lucrez la Samsung... am avut tone de probleme cu Samsung... dar ce-au facut cu 840 si 850 + Rapid Mode pe mine unul m-a convins. Pana la proba contrarie, sunt best **** in town!