mda, din pacate asa este cum spui. Consola in sine si jocurile nu sunt rele, dar nu se ridica la nivelul DS-ului, ca sa nu mai vorbim ca ar trebui sa depaseasca asteptarile. Am luat vineri Yoshi's New Island de la Altex, si este aceasi poveste. Nu este un joc rau, mai ales la nivel de grafica este jos palaria, dar ca si gameplay si muzica, este sub ceea ce a fost inainte (Yoshi's Island si Yoshi's Island DS). Nu stiu, poate sunt asteptarile mult mai mari fata de generatia anterioara de console/jocuri sau pur si simplu se straduie , prea tare sa schimbe "formula" si nu le iese tot timpul. Aceasi experienta am avut-o si cu jocurile din seria Layton...jocuri bune, dar sub cele de DS. Singurele jocuri care se ridica la nivelul asteptarilor sunt Zelda: Link between Worlds si Attack of the Friday Monsters (un joc superb dar foarte scurt, de 3-4ore).

Cat despre Street Fighter, cum spuneam...lipseste feeling-ul acela tipic Street Fighter. Inteleg ca d-pad-ul este micut, iar cu control stick-ul de la 3DS este mai greu de manevrat, dar nu au gasit solutia optima utilizand in exces butoane pe touchscreen. Este si incomod, si parca nu mai joci Street Fighter. Oricum cel mai enervant este ca aruncarea ("Throw") nu se mai executa cu L sau R ci apasand kick+punch deodata...deci e super aiurea. Pe langa faptul ca eram obisnuit ca daca sunt langa adversar cu L sau R il arunc, asa, trebuind apasate doua butoane, iti iese din an in paste figura...o alta mare problema pe care nu am detaliat-o foarte mult este muzica. Nici o singura piesa dintre cele clasice nu apare in acest joc. Doar aceasi muzica techno/house fada, care parca deloc nu se potriveste. Ah, si desigur...epic!...cand te lupti cu E.Honda in Rusia la baza militara inzapezita, cu Chun Li in America de Nord pe "Construction site" si etc...Deci nu stiu cum s-au gandit. Inteleg ca nu puteau crea atatea stagii pentru cate personaje sunt, dar macar sa te lupti cu fiecare pe un stagiu care i se potriveste.

Oricum, nu recomand jocul asta. Versiunea de Xbox 360 a fost mult mai buna, iar Street Fighter-urile clasice incomparabil mai bune.