Single post: E3 2015: Conferinta Sony

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    E3 2015: Conferinta Sony

    Cred ca ar fi fair sa incep prezentarea (pe scurt) a conferintei Sony din cadrul E3 2015 prin a-mi cere scuze in avans, pentru ca dupa atatea ore cam fuge monitorul din fata. Insa am promis ca ma ocup de rezumat (si de o analiza mai amanuntita dupa ce se termina E3-ul), asa ca nu e timp de dat inapoi. So, am avut Bethesda si Microsoft cu niste conferinte foarte OK, dupa care EA care a fost meh, Ubisoft ceva mai OK... cum credeti ca s-a descurcat Sony? Pai hai sa vedem ce a anuntat si vedem dupa:

    Conferinta lor a inceput in forta, cu un titlu extrem de asteptat: The Last Guardian! Foarte mult feeling, foarte atractiv, dar parca lipseau culorile. Sau poate eram eu prea adormit. Anyway, cel putin la acest titlu avem o data aproximativa de lansare: 2016. Ca e spring, ca e summer sau ca e winter, we don't know! Sunt curios daca va place gameplay-ul.



    Guerilla Games ne prezinta o noua franciza, denumita Horizon (sau Horizon Zero Down), care arata intr-un mare fel. Aici din pacate nu au anuntat nimic legat de lansare, dar cred ca filmuletul de mai jos e suficient ca sa va convinga sa asteptati.



    Sony continua in forta si in scena intra Square Enix cu noul Hitman. Care si el arata al naibii de bine (desi avem cam mult CGI pentru gustul meu):



    Urmeaza Street Fighter V Rise Up, care pare a fi de data aceasta exclusiv pentru PlayStation 4 si PC. Vom avea parte de un beta pe 23 Iulie 2015. Imediat dupa avem parte de inca un mic demo din imensul No Man's Sky. Din pacate, fara o data de lansare. Asa cum era de asteptat, isi face aparitia si Media Molecule cu noul titlu, denumit Dreams. Pare a fi ceva complet diferit fata de orice am vazut pana acum, dar las clipul sa vorbeasca de la sine:



    In continuare vin titluri precum FireWatch, expansion-ul pentru Destiny - The Taken King (ce se va lansa pe 15.09.2015) si Assassin's Creed Syndicate.







    Desi personal ma asteptam la mai multe detalii despre Final Fantasy XV, pe scena celor de la Sony au urcat 2 titluri complet ne-asteptate. Primul este World of Final Fantasy, un titlu ce se va lansa in 2016 pentru PSVita & PS4, iar al doilea este un remake pentru Final Fantasy VII. Atentie, am zis "remake" si nu "remaster"... jocul fiind complet refacut. Si arata intr-un mare fel:



    Urmeaza ceva indie games de la developerul Devolver (titluri precum Ronin, Eitr, Mother Rusia Bleeds, Crossing Souls), dupa care o foarte mare surpriza: este anuntat Shenmue 3 via Kickstarter! Frumos din partea celor de la Sony! Anyway, continuam cu un trailer in premiera pentru Batman Arkham Knight si surpriza, doar 2-3 vorbe despre Project Morpheus. Why? I don't know...

    Continuam cu ceva blah blah despre RiGS, PlayStation Vue, Disney Infinity 3.0 si ajungem la parteneriatul dintre Sony si Activision: CoD Black Ops III. Acesta poate fi jucat in cadrul E3, iar pentru restul lumii va exista un beta in August. Ca bonus avem parte de un alt gameplay video din Star Wars Battlefront, video in care jocul arata al naibii de diferit fata de ce am vazut in cadrul conferintei EA. Arata mult (prea) mai bine!





    Inainte de final, nu putea Sony sa inchida totul fara sa mai prezinte ceva gameplay din Uncharted 4... Sincer, ce am vazut acolo ar fi putut inchega un joc care sa rivalizeze cu GTA V... Si gata, va las cu filmuletul de rigoare:



    Eu am ajuns la final... dupa o gramada de ore nedormite (dar nu-mi pare rau)... si cum trebuie sa-i acord si acestei conferinte o nota... Well, pentru faptul ca anumite titluri nu au ajuns pe scena (si as propune ca in 2016 sa nu mai existe conferinta care sa tina mai putin de 120 de minute), si despre Morpheus nu s-a vorbit mai deloc... o sa-i acord nota 9/10. Bravo Sony! MonkY out!
    Attached Images Attached Images the_last_guardian.jpg