Conferinta Sony a fost ceva ireal. The Last Guardian, Final Fantasy VII si Shenmue 3 erau basme pana acum cateva ore. Inca nu pot sa cred ce am vazut. Ani de zile de asteptare si speculatii si sperante au fost rezolvati in 30 de minute la aceasta conferinta. De 5 ani de cand ma uit la E3, astea au fost cele mai frumoase momente. Spuneam ca Fallout 4 face cat toata conferinta Bethesda. Astea 3 jocuri fac cat intreg E3-ul. Cea mai buna expozitie din ultimii ani, doar pentru astea 3 titluri.

Si restul conferintei a fost extraordinar. Microsoft se lauda anul trecut ca au avut Games-Games-Games? Pfff... this is how you do Games-Games-Games! Una din marile mele temeri era ca o sa inceapa sa abereze despre Morpheus (care, pentru mine, e acelasi accesoriu inutil ca si PS Move), dar nu, nu a fost timp pentru asta. Too many games!

"Razboiul consolelor" este un lucru prostesc, o tactica de marketing care afecteaza, in primul rand, chiar pasionatii respectivelor console. Nu exista o singura varianta corecta, pentru ca, mereu, cealalta tabara va scoate un joc pentru care va trebui sa le incerci consola. Nici Sony, nici Microsoft, (nici Nintendo) nu au TOATE jocurile bune. Spunand asta, trebuie sa recunosc ca a fost deosebit de placut sa vad ca Activision a ales deja un "castigator". Call of Duty este un rau necesar.

Si trailerul pentru Uncharted 4? Perfect!

11/10