Ok, asta a fost o conferinta... ciudata. Privita ca un simplu Nintendo Direct, a fost unul din cele mai bune. Doar ca acum e E3, iar prezentarea asta nu a fost "demna" de cea mai importanta saptamana a anului. Dar a fost fun. Mi-au placut modul prezentarii (Muppets > Robot Chicken), interviurile cu developerii (mult mai personale decat ce vedem la celelalte conferinte) si lineup-ul din aceasta toamna. Super Mario Maker, Fatal Frame, Mario Tennis, Star Fox Zero, Xenoblade Chronicles - mie imi ajung. Ca sa nu mai spun ca o sa primim, in sfarsit, Yokai Watch! Si acel Mario & Luigi Paper Jam pare fan fiction .

Desigur, nu trebuie sa ignoram problema acestei prezentari, o problema pe care cei de la Nintendo nu aveau cum sa o evite - nu am avut niciunul din jocurile "principale". Nu avem un 3D Mario serios, nu avem Zelda, nu avem Metroid. Pentru ca Wii U e mort! Si cei de la Nintendo nu mai vor sa-si iroseasca titlurile importante pe el. Asta a fost mesajul clar al acestei conferinte: anul viitor lanseaza NX si o sa aiba nevoie de o lansare puternica. Acum primim Metroid Prime Federation Force si Animal Crossing amiibo festival, pentru ca titlurile principale din seriile astea trebuie sa apara pe NX.

Macar Wii U o sa primeasca un sfarsit de bun simt, in primavara, cu Fire Emblem x Shin Megami Tensei.

7.5/10