Single post: User Review: The Vanishing of Ethan Carter - PS4

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    User Review: The Vanishing of Ethan Carter - PS4

    Prin 2013 am auzit prima data despre acest, hai sa-i spunem joc. De fapt e un joc, un fel de puzzle adventure, dar modul in care se prezinta il face un pic mai special. Mi-a adus aminte de Gone Home, un joc pe care nu am putut sa il termin, nu pentru ca ar fi slab sau nu m-a prins, motivul e poate unul pueril, nu mai pot sa ma joc pe calculator, am devenit prea comod. Dar haideti sa ne intoarcem la Ethan Carter. Dupa cum spuneam, am auzit despre acest joc in urma cu vreo doi ani, prima data m-a intristat stirea, scria mare PC, un an mai tarziu am rasuflat usurat, cei de la Sony l-au anuntat pentru PS4. Dar greul acum incepea, asteptarea...

    Din fericire si in acelasi timp din pacate, timpul trece foarte repede, iar dupa aproximativ 10 luni a sosit si ziua cea mare, lansarea pe PS4. A durat cam mult ar spune unii, am aceeasi parere. Am incercat sa caut informatii, sa vad de ce a durat atat de mult. Am aflat pana la urma direct de la sursa, echipa este destul de mica 8-10 persoane, iar versiunea pentru PS4 a fost reconstruita pe noul motor grafic Unreal 4, practic aici vorbim de un Remake, pentru ca au mai fost schimbate si cateva elemente de gameplay, nu numai grafica. Jocul ruleaza pe PS4 la o rezolutie de 1080p cu un frame rate dinamic, 30-60. Pe mine m-a deranjat un pic acest lucru, dar din ce am inteles ultimul patch ne va aduce posibilitatea sa blocam fps-ul la 30. Dar hai sa nu mai zabovim, daca mai aveti intrebari legate de aspectul tehnic o sa incerc sa va raspund dupa.

    Gameplay si Story
    The Vanishing of Ethan Carter este un joc aproape open world, spun aproape pentru ca dam peste cateva portiuni cu ziduri invizibile, deh am incercat sa inot, nu am putut, dar nu despre GTA e vorba aici.

    Actiunea se petrece undeva prin anii '70 iar personajul principal este un detectiv, Paul Prospero. Acesta primeste o scrisoare de la un mare fan al sau, un copil de 12 anisori, ati ghicit, Ethan Carter. Aceasta scrisoare il face pe al nostru detectiv sa calatoreasca pana in Red Creek Valley, undeva prin Pennsylvania. Care Pennsylvania? Aia pe care o confundam cu Transilvania cand eram copil, mi se parea ca toata lumea vorbeste despre noi, deh auzul fin.

    Odata cu sosirea lui Paul incepe practic povestea noastra. Nu am sa va spun nimic care sa va strice aceasta experienta senzational-paranormala. Am spus paranormala pentru ca inca din start am dat peste niste chestii ciudate, ciudate in sensul bun, stati linistiti!
    Anumite persoane au fost dezamagite din cauza sistemului "No hint", eu nu am simtit nevoia, chiar nu m-a deranjat acest lucru. Esti doar tu, natura si paranormalul, superb. V-as spune mai multe dar nu pot, ah ce ma mananca limba sa vorbesc cu cineva despre acest joc. O mica minunatie, spun mica pentru ca povestea are vreo 4 ore, eu am terminat-o in 6, m-am pierdut in acea lume care mi-a adus aminte de copilarie si de un serial preferat, Twin Peaks. La un moment dat m-am gandit si la primul sezon din True Detective. Nu va lasati pacaliti de aceasta poveste scurta, esentele tari se pastreaza in sticlute.

    Voi nu trebuie sa faceti decat un singur lucru, sa cercetati disparitia micului Ethan Carter.

    Sunetul
    Dupa parerea mea sunetul este o parte foarte importanta intr-un joc sau film. Nici la acest capitol nu dezamageste, muzica, sunetul frunzelor mangaiate de vant, apa lacului sunt ceva de vis, imi pare rau ca nu am putut sa imi astern o patura si sa fac un mic picnic, desi la un moment dat numai de picnic nu ai chef. Toate aceste lucruri se imbina perfect cu naratiunea

    Grafica
    La acest capitol jocul da clasa altor titluri. Nu pot sa va incarc poze pentru ca scriu de pe telefon, dar chiar daca as fi putut, mai bine asa. Jocul asta trebuie sa-l traiti "live" , nu prin poze sau pareri. Sper din tot sufletul ca aceasta echipa minunata din Polonia sa ni-l aduca pe VR. Hmmm, Polonia din nou, dupa "nebunia" cu Witcher și CD Projekt acesti oameni de la The Astronauts au creat o mica minunatie. Polonezii sunt talentati nene, respecta consumatorul de gaming. Poate invata si altii mai mari. Hai ca am deviat, imi cer scuze.

    Concluzie
    Nu aveti voie sa pierdeti aceasta experienta. Dupa atat de multe jocuri violente, razboaie virtuale si nu numai, va rog sa va faceti timp intr-o zi de duminica sa jucati, nu sa incercati, sa jucati pana la capat aceasta capodopera mica!!! Este altceva in acest peisaj parca prea plin de jocuri mediocre si neterminate. Jocul il gasiti la un pret acceptabil pe PSN Romania, aproximativ 70 de lei. Luati-l cu un amic daca voi credeti ca e prea mult, dar nu e, sufletul vostru merita acest alint.

    Va salut cu respect, al vostru coleg, Dan T.

    Poveste* 10
    Gameplay 9
    Sunet 10
    Grafica 10

    Nota finala 9.75

    PS: Multumesc mult celor de la The Astronauts pentru codul de review pus la dispozitie si multumesc bineînțeles CG pentru suport.
    Attached Images Attached Images vanishing_of_ethan_carter.jpg