Ai zice ca-s toti nebuni ca n-a facut nicio firma o pereche de casti cum trebuie si compatibila cu ambele console. Ce e asa greu nu pricep, poate sa vina si cu stick precum castile de la Sony ca n-ar fi problema, dar chiar nu pricep de ce nu exista nimic comun. Eu zic ca o varianta simpla e sa conectezi niste casti direct la TV. Ai cumva smart TV? Multe au bluetooth si poti conecta o pereche de casti direct la TV si astfel ai sunetul direct din TV, indiferent de sursa. Asta e varianta pe care am mers eu acum vreo doi ani cu o pereche de casti Sony si functionau ok. Nu ma intreba modelul pentru ca era ceva mega cheap, pana in 400RON. Eu pe o varianta de genul as merge. Pierzi intradevar calitatea sunetului si nu sunt sigur de compatibilitatea microfonului.

Pe tine ce te intereseaza? Vrei wireless? Vrei si microfon? Nu am incercat pana acum sa conectez casti cu bluetooth la niciuna din console, dar la PS3 stiu ca am folosit pana si Beats Wireless si mergea si microfonul, astfel cred ca e ok si pentru PS4 o pereche similara. Fa rost de o pereche de casti bluetooth cu microfon de la cineva, conecteaza la console si vezi cum functioneaza, daca e ok, e din nou o solutie buna.

Pe mine personal ma incomodeaza castile care au si amp sau statie sau etc, mi se par peste mana si incomode. O pereche de casti simple cu Bluetooth vor functiona si pe PC, tableta, telefon, etc. Poti avea astfel o pereche de casti care functioneaza cu orice device. Fa intai putin research sa vezi daca le poti folosi pe ambele console, pe PS4 sunt sigur ca functioneaza