Am apucat ieri sa il testez putin, insa nu am reusit sa ii gasesc inca setarile perfecte. Pe 2.4 Ghz, merge perfect, ping f bun pe console si pc in jocuri, merge f bine cu multiple dispozitive conectate simultan (gen dlna pe tv de pe comp, 3 mobile si o tableta conectate pe wifi, download pe ps4 concomitent).

Ce nu mi-a placut este viteza de transfer pe wifi local de pe un laptop pe desktop (adevarat, laptopul nu stie decat 2.4ghz, 100mbps, insa nu era constant deloc, statea intre 355 de kb si 2Mb, ceea ce e f putin comparativ cu tp-linkul anterior care ducea 10Mb constant, inca nu am inteles de ce face faza asta). Iar pe 5 Ghz, desi viteza e buna, dupa cateva ore se deconecteaza, am observat ca unul din telefoane care era conectat pe AC, l-am gasit deconectat dupa cateva ore si a trebuit un restart la router sa vada din nou conexiunea). Cred ca va trebui sa merg pe setari manuale, channel / IEE 802.11 n only, etc. Ca si semnal e cam la fel cu routerul vechi, cu mentiunea ca pe 5 Ghz e ceva mai afectat de pereti/distanta decat pe 2.4. Toate astea cu ultimul firmware (din aprilie 2015).