Single post: Apple anunta noul iPad Mini 4 (kinda)

  1. #1 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar

    Apple anunta noul iPad Mini 4 (kinda)

    In urma conferintei Apple am aflat destul de putin lucruri despre cea mai mica tableta din serie, aparand doar pentru cateva momente in cateva poze. Intre timp cei de la Apple au updatat pagina lor cu multe detalii ultima iteratie a tabletei (Mini 4). Desi anul trecut am fost cam dezamagiti in ceea ce priveste Mini 3 deoarece cu exceptia la Touch ID nu am vazut cine stie ce "inovatii". Din acest motiv a si fost scoasa din productie, singurile modele Mini ramase fiind 2 si noul model, 4. Dar, dupa parearea mea Mini 4 este ceea ce ar fi trebuit sa vedem anult trecut si anume un iPad Air 2 in miniatura. In urmatoarele randuri o sa incerc sa va prezint ce modificari au fost aduse si ramane ca voi sa stabiliti daca merita cumparata, sau nu.


    iPad Mini 4 este disponibila din acest moment pe site-ul apple (noi probabil o sa mai asteptam ceva vreme) avand o capacitate de stocare de 16GB, 64GB si 128GB, preturile variind in functie de capacitate si prezenta modului 4G:

    CapacitateWiFi4G
    16GB$399/£319$529/£419
    64GB$499/£399$629/£499
    128GB$599/£479$729/£579


    Tableta a fost pusa si la regim ajungand la o greutate de 298.8gr, respectiv 304gr pt modelul 4G. Grosimea a fost redusa cu 1,4mm ajungand la 6,1 mm, inaltimea a crescul putin ajungand la 203,2mm iar latimea a ramas aceeasi la 134,8mm. Ecranul de 7,9" retina a ramas la fel cu o rezolutie de 2048 x 1536 la 326ppi dar in schimb a primti un strat laminat antireflexiv precum iPad Air 2.

    Viata tabletei se va mentine in jur de 10 ore la o incarcare completa ajutata probabil de procesorul A8 si de coprocesorul M8 motion. Conform Apple, aceste procesoare vor face noul Mini cu 30% mai rapid pe parte de procesare si cu 60% pe partea grafica, fata de predecesorul lui.
    Din punct de vedere al retelei tableta se lauda cu o viteza pana 866mpbs pe WiFi si 150 la variantele 4G.

    Mini 4 va beneficia in continuare de TouchID si va veni cu iOS9 preinstalat, specificatiile complete putand fi observate AICI.

    Attached Images Attached Images ipad-mini-4.jpg