Single post: Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

  1. #1 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    Thumbs up Istoria ta in materie de console (cum ai devenit jucator pe consola)

    Dragii mei - sa incepem aici sa depanam povesti cu felul in care am devenit jucatori pe consola (si nu numai - nu putem sterge cu buretele anii cand ne-am jucat pe PC, pentru ca acestia exista pentru majoritatea dintre noi)

    Evident o sa incep eu -

    Prin anul 1989 (sau cam asa ceva) - la varsta de 12-13 ani - am primit cadou de la taica'meu un Nintendo Gameboy ( cunoscut in zilele noastre si sub numele de BRICK) - insotit de 2 jocuri - TETRIS si ceva cu Mikey Mouse (sau asa ceva - nu-mi mai aduc aminte). Aceasta a fost prima mea consola serioasa, desi la vremea aceea se tranzactionau jocurile electronice (din acelea cu sprite uri) si erau niste clone Rusesti cu Iepurele si Lupul - (dupa seria Nintendo Game & Watch). Eu primeam, de fiecare data cand venea taica'meu din delegatie in strainatate, cate un joc electronic - pentru ca eram disperat dupa asemenea gadgeturi.

    Cand am intrat insa la liceu (la 2-3 ani dupa ce am primit consola) am renuntat la ea si am oferit'o cadou unui copil din bloc impreuna cu celelalte jocuri electronice. (am gasit printr'o cutie din debara vreo 3-4 care erau defecte si nu le-am dat - dar ele inca sunt defecte )

    Ulterior (eram cam in era HC85, HC 90, Cip 03, Cip 04) am fost la un prieten (fiu de ministru, sau ma rog de adjunct de ministru) care primise de la taica'su un PC - pe vremea aia era ceva magic, jocuri ca Prince of Persia, Lost Vikings si evident Solitare si Minesweper - erau un deliciu pentru niste pusti de 14-15 ani.

    Cand am intrat la liceu (deci cam in aceeasi perioada) aparusera la magazinul Bucuresti Berlin (langa magazinul Cocorul) niste console (Clone evident) 99 in 1 - pentru televizor - acestea (dupa cum am aflat ulterior) erau clone dupa Atari 2600 Junior si jocurile sunt aceeleasi cu acesta si erau incluse in ROM - adica aveam pe consola cam 20 - 30 jocuri (nu mai tin minte) gen Tanks, PacMan etc.

    Intre timp au aparut mai multe modele din aceelasi tip - si ulterior au aparut faimoasele Terminator - acelea cu casete galbene de care stie toata lumea .

    Pe vremea aceea eu faceam schimburi - dadeam clona mea de atari si primeam la schimb un HC 85 - si am jucat cam tot ce era "hip" de ex Saboteur Ninja, Dizzy etc.

    Desi nu pot puncta EXACT pe timeline pot spune ca la maica'mea la servici aveau un "super PC" care era cat un dulap asa si continea 2 jocuri - 1 Tetris (faimos nu) - si al 2 lea ceva cu "nave" - de fapt nu erau nave era o harta dreptunghiulara cu niste stelute si trebuia sa introduci niste coordonate unde sa cuceresti planete etc (grafica era inexistenta si imaginatia juca un rol EXTREM de important)

    De asemeni cam in aceeasi perioada la taica'meu la servici (cred totusi ca prin 95) un sistem informatic (cu alte cuvinte o retea de calculatoare si niste servere) - si am descoperit Windows 3.0x etc.

    Oricum a fost o avalansa de jocuri tip TETRIS - (portabile - cred ca le mai tineti minte)

    Apoi in 96 cand am intrat la facultate am primit si eu primul PC - initial a fost 386 la 25 MHz care s-a defectat si cand l-am dus la service nu mai aveau versiunea la 25 si mi-au dat ver la 20 MHz insa care avea 8 MB ram - (2 MB pe placa de baza - lipiti, 4 MB in sistem si mi-au dat voie sa iau 2 MB de ram din fostul sistem ca "bonus") - de aici incepe aventura mea in lumea PC urilor - cand nu m-a mai interesat nimic altceva decat PC ul si am rejucat toate jocurile vechi pe care le jucasem in urma cu ani la prietenul cu computer (prince of persia, lost vikings, jocurile de aventuri de la Lucas Arts si evident Doom, Wolfenstein etc).

    Perioada de PC a durat pana in anul 2005 - deci aproape 9 ani - timp in care m-am jucat de vreo 2-3 ori pe N64, pe PSX, pe PS2 pe la prieteni. Si am cochetat mereu cu ideea sa imi iau ba PSX ba PS2 ... insa nu s-au materializat din motive evidente (lipsa banilor, jocuri scumpe, upgradurile la PC imi dizolvau instantaneu toate fondurile)

    In anul 2005 am gasit la un amic un Gameboy cu 4 casete si o gentuta - lucru care mi-a trezit simturile si m-a cutremurat, gustul retro s-a trezit si am inceput sa caut cu disperare casete de gameboy - iar in scurt timp adunasem o mica colectie. De aici inainte am inceput sa cumpar cam tot ce se gaseste in materie de console handheld pentru ca acestea sunt dragostea mea si le apreciez cel mai mult, evident am inceput sa caut informatii pe internet, sa ma documentez etc

    In ziua de azi am o colectie destul de buna (zic eu) de console portabile (si nu numai) si inca nu m-am oprit din strans jocuri - evident timpul nu-mi oferta posibilitatea sa le joc pe toate (unii ar putea sa ma blameze pentru acest lucru - cumpar jocuri fara sa ma joc - insa incerc sa le spun ca eu adun din placerea de a avea, adica din spirit de colectionar)

    Ma rog - am incercat sa povestesc cat mai pe scurt cam cum am ajuns eu colectionar/jucator de jocuri pe consola (aproape exclusiv) - poate unele aspecte le-am uitat, poate le-am omis - eu sper sa o sa va placa ideea de a ne depana amintiri (ca doar suntem pe o sectiune retro) si sper ca GOLUL lasat de mine intre 96 -> 05 va fi umplut de cineva, pentru ca eu sunt chiar curios cum se descurcau pasionatii de console in perioada aceea (sa nu uitam ca este o perioada de glorie pentru console de la SNES -> Playstation 2 au aparut o gramada de console, a fost practic explozia in toata lumea, mai putin in Romania, unde consolele au fost aproape inexistente - sau ma rog, erau invizibile comparativ cu PCul)

    Va astept cu depanatul de amintiri -
    Attached Images Attached Images space_invaders.jpg