Nu ai inteles. Germania are 19% TVA inclus in pret la electronice, in Romania este 24% (de aici si pretul mai mare). Insa daca ti-l iei pe firma in Romania, se scade tot TVA-ul, pretul ramanand foarte decent (fata de cel oficial). Pe cand in Germania, chiar si pe firma e complicat sa pui telefonul pe cheltuieli 100%... Stiu foarte bine, ca ultimele iPhone-uri le am din Germania, iar omul care mi le cumpara se ferea ca dracu' de tamaie sa le ia pe firma - ceea ce m-a mirat maxim, eu gandindu-ma ca la noi asta e un mare avantaj (iti deduci TVA-ul) si ma gandeam ca la fel poate face si el (but no). Prin urmare, anul asta m-am decis sa-i spun sa nu mai cumpere din Germania un iPhone 6S cu 64GB la €849.00 (including VAT), atata timp cat eu de aici pe firma il iau cu 748€... adica fix cu 100€ mai putin. De transport nu mai vorbim (nu stiam cand vine pe-aici).

Cat despre amicul din Germania... sa ne zici cum a facut. Pentru ca tocmai a fost amicul din Germania pe la mine si imi povestea cum a sunat la Vodafone sa intrebe daca au oferta cu iPhone 6S, si i-au zis ca da, daca-si mareste abonamentul de la 110€ pe luna la 135€. Nici n-a mai intrebat ce discount primeste, ca nu-l interesa sa-si creasca abonamentul. Brrr... Se pare ca la preturi stam destul de bine noi romanii cand vine vorba de voce/date... Btw, la acei 110€ pe luna el nu are NIMIC nelimitat. Ba chiar aproape lunar plateste extra...