Dupa aproape un an, pot sa spun ca din speciile care au convietuit la mine (neoni, ramirezi, rainbow sharks, botia kubotai, hoplo, corydoras, ancistrusi, tetrazone, puntius, otocinclus, sae si betta), au reiesit urmatoarele concluzii:

1. Ramirezii sunt niste pesti mult prea sensibili. Se pot imbolnavi oricand, oricum, fara nici-un preaviz. Traiesc putin. E pacat, pt. ca sunt niste pesti extraordinari, cuminti, curiosi. Sunt printre singurii pesti (pe langa betta) care vin si se baga inclusiv in instrumentele de taiat iarba sau de curatat substratul... Trebuie sa vada ei neaparat ce-i acolo

2. Hoplo, in special pereche, sunt pentru mine o dovada a "pestelui urat de toti" care in fiecare zi ma minuneaza. Fac dansuri pe la geam, se urmaresc unul pe celalalt, se ascund in locuri unde n-ai crede ca intra nici macar jumatate din ei, fac tot felul de giumbuslucuri (au un stil aparte de a "vibra" cand fac ceva deosebit). Cel mai tare exemplu e cand fac cate o "boacana"... incep sa vibreze de parca ar zice "Ooops, i did it again". Nu mai zic ca m-a socat puterea lor de a se vindeca. Unul din ei mi-a sarit din apa (fac si d-astea) si s-a atins de neon. S-a ars si s-a umflat atat de tare, incat am crezut ca l-am pierdut. In 3 zile, nu mai avea nimic. Am ramas "wow". In plus, nu inceteaza sa ma uimeasca. De exp. ei sunt pesti de noapte... dar daca au chef se plimba ziua. Sunt pesti care mananca de pe fund, dar daca au chef mananca de pe sus (cea mai tare faza e ca s-au prins ca mai ramane mancare prin colturile la hranitor... isi iau avant si lovesc hranitorul pana cade - bineanteles ca fug repede vibrand "it wasn't me" )

3. Neonii... pesti care toti au zis ca sunt atat de sensibili. La mine au trecut prin foc si para, si sunt incredibil de rezistenti. Ma impresioneaza modul lor de a merge in grup, modul lor de a se juca... si faptul ca intr-un an ei au ramas la fel de mici (chiar am unii grasuti si altii slabanogi rau... din prima zi... pana azi au ramas la fel)

4. Rainbow sharks... pesti cu atitudine... Vor casuta lor, locul lor special, pe care insa nu-l tin exclusiv... lasa inauntru cory, ancistrusi, neoni... atata timp cat nu vrea un alt rainbow shark sa intre Au cateodata un stil de a "lenevi" incredibil (stau cu capul in jos)... cand ii vede cineva nu poate sa nu spuna "ala a murit ?"

5. Botia kubotai... nebuni cand vor, n-au treaba cu restul pestilor (decat poate cand vor sa-i imite)... isi fac niste casute subterane de zici ca au palat... Au niste ritualuri de m-au lasat masca (se invart unul in jurul altuia, chiar si cate 2-3 ore). Imi plac la nebunie. Iar atunci cand dorm... e parodie curata. Am observat ca practic ii ia apa... si trebuie neaparat sa stea sub o bucata de lemn, o piatra ceva... ca sa-l tina. Cand il vezi asa dormind, cu burta in sus, zici ca a mort... Noroc ca-si mai misca mustatile din cand in cand. Sa nu mai zic ca e singurul peste pe care l-am vazut dormind pe-o parte, si din cand in cand sa se intoarca pe cealalta...

6. Corydoras... am avut un paleatus care mi-a murit, si inca unul cu codita neagra (nu mai imi vine in minte acum denumirea)... Sunt haiosi foc. Mai ales panda... le place sa se plimbe in grup, sa caute impreuna, sa tasneasca spre suprafata apei... Cateodata fac si dansuri la geam... si impart frateste cate o nuca (e super haioasa faza cand vezi ca intra 1.. 2... 3... 4... 5 cory rand pe rand)... Ce-or face ei inauntru...

7. Ancistrusii... ventuzisti cum le zice oricine ii vede. Sunt impresionanti, si ca personalitate, si ca simturi... si sunt extraordinar de muncitori. Cateodata stau si toata ziua sa curete la geam sau la vre-o planta. Simt pastilele de mancare din partea cealalta a acvariului... si foarte teritoriali. Iar modul cum isi dau "palme cu coada" e hilar foc.

8. Tetrazonele. Nebunii acvariului. In afara de femele care mai vegeteaza, ceilalti sunt... energie curata. Daca nu se alearga cauta ceva, daca nu cauta ceva sigur au gasit altceva de facut... Au o viteza de reactie incredibila, si niste "jocuri" de-a "cine-i seful" de ti se furnica parul pe mana. Sunt exact ca doi luptatori ninja ce fac miscari atat de bruste incat nu vezi exact ce s-a intamplat. Si dau ture de bazin... In plus, au o curiozitate dementa. Deci daca bati in geam de exp... initial se sperie... fuge 10cm mai incolo, dar nu rezista curiozitatii... trebuie sa se intoarca sa vada ce-a fost aia

9. Puntiusii... Din specia lor face parte Torpiluta, cel care mi-a innebunit bazinul. A avut perioade in care nu existau 5 secunde in care sa nu alerge pe cineva. Nu le facea nimic, doar sa-i alerge. Deh, sunt pesti de rau... apa rapida, trebuie sa innoate mult. Imi place cum i-a invatat pe cei mici cum sa bage viteza, cum sa se ascunda...

10. Oto, ei sunt de coma. Mai ales de cand au intrat ultimii 6. Daca initial se raspandeau prin acvariu, acum stau toti 9 la un loc. Dzeu stie ce-or face ei pe-acolo... de cand cu ceilalti extra, ies mai mult noaptea. Oricum cei noi sunt invatati prost... mananca pastile si fulgi. Cei pe care-i aveam eu, toata ziua mancau la alge. Sunt simpatici si micuti.

11. Sae... peste pe care iarasi multi il "urasc" si eu nu inteleg de ce. Zice lumea ca il tii cat e mic, si cand se face mare... out. Am 2 maricei... si sunt simpatici foc. Mananca alge si pastile cu aceeasi placere... au o viteza de avion cu reactie... si au un stil de a manca, de zici ca te uiti la Charlie Chaplin (au gura dedesubt, aproape ca la ancistrusi). Mai nou, sunt incredibili cum incearca ei sa prinda fulgii de mancare... Desi nu serveau asa ceva (din cauza modului in care au gura amplasata, le e foarte greu sa prinda ceva)... in ultima vreme ma termin de ras sa-i vad ca incearca sa prinda si fulgi. Multi spun ca se iau de ceilalti pesti... nu i-am vazut niciodata avand vre-o alta treaba...

12. Betta. Ultimul colocatar sosit. Atacat un picutz de tetrazone (deh, are ditamai valvoiul rosu dupa el - curiozitatea tetrazonelor si "ciupitul" care le sta in caracter trebuia satisfacut)... si-a gasit fericirea prin bazin. Desi sunt pesti care au nevoie de putina apa, putin spatiu... am un Betta care se plimba prin tot acvariul, face bule... se mai infoaie la Ramirezi (n-am inteles niciodata de ce, pentru ca ramirezii nu-i fac nimic - poate-s prea colorati)... si in rest, e un mancacios si jumatate. El saracul nu poate manca decat de sus (avand gura indreptata in sus)... si cum vede ca se da mancare, se baga in jucaria unde dau mancare... si acolo sta. Se umfla nu alta, de ajung sa-l imping cu degetul ca sa-i mai lase si pe altii...

Cam acestia sunt pestiucii mei... sper ca n-am uitat pe nimeni. Ah, ar mai fi si melcii. Cei de substrat cred ca ori s-au ascuns bine-bine, ori au fost exterminati de botia Neritinele sunt bine merci... se mai intalnesc din cand in cand... au o viteza care pe mine ma lasa paf (de unde Dzeu viteza de melc, ca in 5 minute face un bazin de 1.2m)... Da, si mai am un melc, specie necunoscuta... care a aparut subit in acvariu si de care mi-a fost prea mila sa-l arunc. S-a facut mare, rotund si urat... dar e de apreciat cum a reusit. Ba vor sa-l ciupeasca tetrazonele, ba se gaseste in situatii bizare (ajunge in varful unei frunze care din cauza greutatii se lasa in jos - bungie jumping adevarat, nu gluma).

So... sper ca v-am ajutat un picut in alegerea unor pestiuci. Sau nu