Eu am Nokia Lumia 520, deci n-o sa am parte de Windows 10 pe el. Telefonul il am cam de un an jumate si l-am cumparat ieftin de la cineva care l-a primit la abonament, am dat 350 de lei pe el.

In tot acest timp l-am scapat de destule ori pe jos, a stat la plaja, a stat in frig, il port fara husa sau ecran de protectie si totusi nu reusesc sa "scap" de el. Imi convine ca nu trebuie sa il tratez ca pe un bibelou si ca e un devicce pe care ma pot baza. Desi aplicatiile nu sunt stralucite pe Windows, cu timpul am observat ca nu le folosesc nici macar pe cele pe care le-am instalat. Recomand momentan telefoane cu sistemul asta de operare celor care se descurca cu un set basic de aplicatii.

Ce imi place:
- display-ul cu tile-uri.
- aplicatiile Office.
- hartile din aplicatia Here Maps sunt bine puse la punct. Le-am folosit cu succes in concedii si delegatii.
- aparatul foto merge foarte fain pe timp de zi

Ce nu-mi place:
- browser instabil. De multe ori se inchide cand intru pe unele site-uri cu mai multe brizbrizuri. Asta cred ca se intampla si din cauza specificatiilor slabe ale telefonului.
- am avut mici probleme cu butoanele fizice, unele au ramas apasate, dar le-am reparat singur.

In rest recomand oricui telefoane cu Windows, se misca bine, sunt intuitive si isi fac treaba.
De Black Friday se gasea Lumia 640 LTE de vanzare la oferta. M-a batut gandul sa fac upgrade, da' m-am uitat catre amaratul meu de telefon si am decis sa raman cu el pana se strica.