sa fie oare g.g o veche cunostinta de acvaristica si iesiri saptamanale prin preajma Oborului la vorba, la bere Salutari si ce mica este lumea
Daca il ai aproape si pe el nu mai imi fac probleme MonkY

DeathWings: au dreptate nu te speria de ce am spus eu. Parerea mea este ca 80-100l este ce trebuie. Cred ca cei care se sperie nici nu-si inchipuie cate este de fapt un astfel de acvariu. Un acvariu care are 60cmX50cmX40cm are 120 litri volum brut...
Cand stabilesti dimensiunile si il realizezi HomeMade stabileste astfel lungimea incat sa-ti incapa neoane standard + 5-7cm. In rest dimensiunile rezulta. Un filtru extern nu te costa chiar atat (sau s-au triplat sumele de acum un an )
Si nici sa nu va luati dupa ce a insirat MonkY ca si-a luat sau isi va lua... daca era asa nu ar mai exista acvaristica in Romania. El isi face un Mercedes dar mai exista si Dacii Ce va trebuie, in afara de multa dragoste pentru necuvantatoare este: bazin, filtru, nisip cernut (0.5-2mm) de la orice magazin de materiale de constructii sau direct din rau, capac cu instalatie de iluminat (2-3 neoane in functie de bazin si necesitatile lui), niste bolovani/buturugi, plante si pesti. Daca veti face ce trebuie fara sa va grabiti, citind si aplicand sfaturile altora (nu a comerciantilor care va vor recomanda 5mil. pesti intr-un bol de 2 litri , fara 'jde mii de teste, fara CO2 sau alte cheltuieli mari va puteti satisface aceasta frumoasa pasiune.
Va garantez ca statul in fata bazinului urmarind jocul si evolutia pestanilor, luminile si culorile plantelor este echivalentul unei iesiri de o zi prin parc (mai ales dupa o zi de stat in fata monitorului )