Pai chiar va inlocui wii u-ul. Ceea ce stim despre NX e ca va fi un sistem hardware, insa nu stim daca va fi un hibrid intre consola stand alone si handheld. Si daca va fi, cum va face acest lucru. E posibil ca handheld-ul sa fie asemanator cu gamepad-ul actual doar ca va putea fi folosit si fara consola ceea ce inseamna ca va avea procesor, placa video etc. proprii( ceea ce inseamna costuri foarte mari si stim ca nintendo este sensibil la costuri, mai ales avand in vedere experienta cu 3ds-ul), sau se va conecta prin intermediul internetului la consola(ceea ce ar insemna conexiune permanenta la internet). Din ce-mi amintesc, am citit mai demult un interviu cu unul dintre responsabilii cu tehnologia inglobata in gamepad si mai ales modul cum acesta interactioneaza cu consola si a spus ca exista tehnologia ca gamepad-ul sa se conecteze prin intermediul internetului de la distanta la consola fara probleme, dar nu au implementat-o, probabil din ratiuni de costuri. A doua varianta ar fi ca nx sa fie o consola portabila care se conecteaza la TV, insa ar trebui sa fie suficient de mica pentru portabilitate si in acelasi timp destul de performanta avand in vedere cu cine concureaza, mai ales daca vor sa aiba suport 3rd party, asa ca nu stiu ce sa zic. Nintendo a spus ca va veni cu ceva foarte original, iar prima varianta nu pare foarte originala.
Se vorbea la un moment dat ca nu vor mai lansa noul joc zelda pe wii u, ci pe nx, ulterior s-a anuntat ca va aparea in 2016 pe wi u. Despre project cars, care a fost anuntat prima data pe wii u si a fost anulat din cauza ca nu avea un frame rate acceptabil s-a spus ca se va lua in considerare portarea lui pe nx. Se stie ca retro studios lucreaza din 2014 la un nou joc care cel mai probabil va aparea pe nx. E clar ca e succesor pentru wii u.