Ce tristi suntem ca avem 4 pagini de discutii dar nimeni nu spune ca ar fi bine sa avem timp sa ne jucam tot ce ne dorim
Eu unul ma gasesc in aceasta ipostaza.

Revenind on-topic la off-topic..
Ar fi pacat sa facem o discutie PC vs console din aceasta "stire".
Cred ca doar cine are prea mult timp liber si mintea putin prea odihnita ar fi dispus sa "predice suprematia" unei platforme sau a alteia.
Majoritatea celor pe care ii stiu sunt gameri, si-atat (printre care, uneori, consider ca ma mai numar si eu).
Detin mai mult de un device, si consola si PC, si Vita eventual, si tot asa.
De ce trebuie sa fim intr-o tabara anume ? "baietii" vor doar banii nostri si-atat, nu fac separatisme cu privire la acest aspect.
Unii fac bani (cu unele produse din ce in ce mai slabe) in timp ce noi "ne batem ca chiorii".

Produsul "final" pana la urma ar cam fi jocul.
Experienta cu care ramanem in urma jocului ar trebui sa primeze.
Restul sunt mijloace.
Fie ca omul vrea sa se joace un RTS / MOBA pe PC, fie ca doreste sa se joace un "console exclusive", este ok, nu moare nimeni ca s-a facut oricare din alegeri.

PS: Ca tot fi vorba ... de exemplu eu incep sa ma cam satur de jocuri in care petrec mai mult timp "adunand" varii chestii decat bucurandu-ma de poveste sau de un gameplay bun (indiferent de platforma). Ma indoiesc ca 'nspe core-uri sau mai stiu eu ce bestie de chip grafic o sa schimbe cumva "treaba".