Mersi Encman!
A sosit ieri monitorul si am apucat sa il testez putin.
Prima impresie dupa ce l-am scos din cutie a fost ca arata mai bine in realitate decat in pozele de prezentare. Desi nu asta asta a fost principiul dupa care l-am luat, nu puteam trece cu vederea acest aspect. Materialele de constructie par destul de ok. Baza e facuta dintr-un metal care ii da ceva greutate, iar impreuna cu piciorul monitorului reuseste sa formeze un ansamblu destul de stabil. Rama frontala de jos, unde se afla logoul, pare a fi realizata din inox si ii confera un stil aparte. Ca design, per total, e placut.
Revinind la ceea ce ma interesa in special, si anume calitatea imaginii, pot spune ca sta destul de ok, dar imi lasa impresia ca are nevoie de o calibrarea mai amanuntita. La aspecte negative as vrea sa mentionez urmatoarele:

1. Glow-ul
Din pacate glow-ul specific panourilor ips se simte si isi face prezenta la schimbari de unghi. Este primul lucru care sare in ochi cand deschizi monitorul. Daca la vechiul monitor Samsung 2232 cu panel TN aveam culori spalacite in unghiuri mari, aici avem "blur" de la acel glow effect al panoului. Este chiar suparator atunci cand privesti monitorul stand in picioare sau in diverse unghiuri. Cand il privesti frontal nu se observa asa de mult.

2. Negrul
Nici la capitolul acesta nu pot spune ca sta foarte bine. Pe unele moduri reuseste sa redea un negru destul de bun dar bineinteles ca strica restul culorilor. E acceptabil totusi.

3. Pixel cluster
Alta problema care am observat-o in timp ce ma jucam cu setarile este ca uneori reusesc sa vad grupulete de pixeli ce formeaza imaginea, avand un fel de grain/noise/referesh dinamic. Asta am observat ca se intampla chiar si pe unele modele presetate si e chiar foarte observabil pe negru si gri(chiar aici pe site am observat). Chiar si dupa ce l-am setat mai bine nitel, parca tot observ acele grupuri de pixeli ce formeaza imaginea. Grupurile se vad putin mai deschis si par a fi divizate de nuante mai inchise. Poate fi deranjant cand ai conectat monitorul la pc si stai mai aproape de el. E primul monitor la care vad problema asta si imi pare destul de dubios. Un rol important in problema asta pare sa o joace culoarea verde, care in functie de cum e setata face acel efect sa fie mai mult sau mai putin vizibil. Probabil ca sunt si alte setari ce afecteaza chestia asta. Pe modul standard am reusit sa il echilibrez cel mai bine si am elimintat aproape complet problema.
Alte probleme ar mai fi si trecerile observabile la culori pe gradientii, care evident ca exista si la acest monitor. Cu setari amanunite se pot obtine insa rezultate mai decente.
Bleeding nu prea am observat asa mult, cred ca e acceptabil.

Cam astea ar fi punctele negative dupa prima "intalnire"
Daca stie cineva un soft bun si free pentru calibrat, please let me know.
@tudy - tu cum il tii setat pe al tau? l-ai calibrat?