Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Pe masura ce mai joci vino cu detalii si alte alea, OEE zicea ca e doar la nivelul lui Oblivion din pacate, care desi a fost grozav la vremea lui, acum mai lasa de dorit.
Salut! Daca te mai intereseaza pot veni cu un insight destul de bun, au trecut 6 luni de cand il jucam (folosesc pluralul pt ca defapt sotia mea il joaca MULT mai mult ca mine ) si pot spune ca "am prins" esenta jocului:
In primul rand nu poti compa ESO cu Oblivion sau Skyrim: engine-ul e total divers astfel incat nu exista fizica real-time in sensul in care exista in Skyrim: lovesti din dreapta spre stanga = vezi efectul pe inamic care se indoaie corespunzator. Nu: sunt animatii pre-definite care intra in actiune in baza skill-urilor folosite. Alt exemplu: NPCs sau players au aceleasi animatii de death si sunt vreo 3-4, random.
DAR: presupun ca asa sunt toate MMORPG-urile si cred ca ESO face treaba buna in animatii si in simularea unei fizici de combat / spell cat de cat OK dpdv grafic. E primul MMORPG cu care am intrat in contact, nu am jucat WOW deci nu pot compara cu altceva.

Unde exceleaza: lore-ul si lumea Tamriel. Deci aici pote fi usor comparat cu Oblivion, Skyrim: e fun sa explorezi, sa faci dungeons de Veteran Lvl intr-un grup, sa joci PvP in Cyrodiil intr-un grup bun si mare (18-24 players) e chiar epic. Da, am zis epic. E un joc epic, imens si frumos.
Level up functioneaza exact ca in Skyrim, ajungi la cap de 50 pe skill line. Dupa ce faci character level 50 esti promovat la Veteran unde sunt 16 levels (Vereran Rank) pe care le faci mai greu. Iarasi un aspect interesant e Champion Points: castigi niste passive skill points in timp ce faci experienta post Veteran Rank 1 pe care le aloci, pe rand, in cele 3 Constelatii (skill trees): The Warrior, The Mage, The Thief. Asta te ajuta sa-ti personalizezi clasa. Gottta love them Champion Points! Pe reddit vazusem ca sunt 3600 de Champion points in total. Poate stie altcineva mai bine ca mine. Go figure cat de IMENS e jocul. Asta e soft cap daca vrei, care nu prea e un cap deloc. Freedoooom!

Quote Originally Posted by yuryca View Post
Am si eu o intrebare ,se merita sa cumpar jocul ? Sunt curios daca sunt multi playeri activi ,cat de bun este combat system-ul si daca este addictive in general . Multumesc anticipat .
Este addictive (sotia numai asta joaca de cand s-a lansat pe consola), combat-ul e bun si sunt multi playeri activi. Campania de PVP cea mai mare (durata de 30 de zile) si populata este Azura's Star si e full in toate cele 3 factiuni.
Si mai lasati naibii Aldmeri Dominion! Am impresia ca aia sunt cei mai iubiti.