Nu mai fumez de un an si jumatate, dar si in perioada in care fumam, mi se parea absolut stupid faptul ca nu existau delimitari in practic niciunul din locurile pe care le frecventam. In restaurante, da, exista in marea majoritate de cand lumea, la fel si in cofetarii, dar daca esti nefumator si vrei sa bei o cafea/suc/apa plata/bere, n-ai nicio sansa, ceea ce nu e normal. La fel, nu am vazut un singur club in Cluj unde sa existe zone pentru nefumatori. Ma enerveaza la culme, simt ca ma inec in fumul produs de tigarile a 200 de oameni sau cati Dumnezeu sunt inauntru.

Am fost de mai multe ori anul trecut in Italia cu niste studenti Erasmus, unde e interzis fumatul in localuri de cativa ani. Interiorul cluburilor e gol, fiindca toti stau afara ca sa poata fuma. Isi aduc si sticla si socializeaza cu altii, ceea ce mi s-a parut amuzant. Cineva care locuieste acolo mi-a spus ca inainte sa se dea legea asta, asa era si la ei. Era permis fumatul, practic, peste tot. S-a dat legea (1 ianuarie 20**, nu mai stiu anul), iar in prima instanta, nu tinea nimeni cont de ea. Astfel, au inceput sa curga amenzi, sa se inchida localuri si cam in sase luni, deja nu se mai fuma nicaieri. Consider ca si la noi, lucrurile se vor desfasura intr-un mod similar, fiindca nici fumatorii si nici proprietarii de localuri nu pot sa renunte dintr-odata la asta.

In alta ordine de idei, ii inteleg si pe fumatori. Cum as putea sa nu ii inteleg? E foarte neplacut sa fii nevoit sa te ridici de la masa si sa iesi din local ori de cate ori vrei o tigara. Daca nu exista, insa, spatiu pentru nefumatori in localul respectiv, mi se pare un pret mic de platit pentru sanatatea si linistea nefumatorilor care se intampla sa nimereasca in aceeasi cafenea cu tine in momentul ala.

E de urmarit ce se va intampla intr-un final cu asta. Nu rezonez nici cu ideea : "Lasa, ca o sa fumeze si aia mai putin". Asta e o idiotenie uriasa. In fond, fiecare alege pentru sine si nu vad de ce as incerca sa conving pe cineva ca e OK sa nu fumeze daca el vrea sa o faca. Mai mult decat atat, sa o fac si printr-o afirmatie imbecila de genu' asta. WTF??