Mersi ShadowSid !

Am gasit si eu intre timp comunicatul oficial, sa fie de bine zic ! Multa lume are asteptari de la ei.
INTEL-ul s-a lasat pe tanjeala (asa e cand nu prea ai concurenta) ... in principiu de cand s-au lansat "i-urile" de la o "generatie la alta" diferentele in mare au fost marginale.
Acolo unde au fost nu prea te puteau convinge sa treci pe "urmatoarea generatie".

Iar pe partea de placi grafice, NVIDIA face si desface piata (sper sa nu ma insel, cu o cota de piata de peste 80%).
Sunt destul de curios ce-or sa scoata, mai ales ca vor merge pe un un procedeu de fabriatie 14nm. De aici si Arctic Islands .. denumire buna din partea lor, dupa toate "insulele alea calde"

Daca nu ar fi batut palma cu $ony de exemplu pentru PS4, cifrele ar fi aratat mult mai rau pentru ei.
Aud ceva ziele astea ceva legat de un parteneriat si cu Micro$oft pentru o "posibila XBOX ONE LIGHT / LITE or smth ??" (nu intru in detalii pentru ca e este oarecum off-topic si nu stiu prea multe lucruri, dar sunt foarte curios ce le-or fi percutat neuronii alora si cum/in ce conditii va prinde contur o atfel de consola).

In sfarsit, cine stie, poate anul asta trec inapoi pe PC de pe laptop si mi-ar placea sa am si optiunea AMD !