Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Stiu MonkY, sursa trebuia Seasonic, memoria trebuia de la Kingston si tot asa.
Neah, sursa trebuia Enermax sau Corsair, iar memoria trebuia Corsair, si tot asa...
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Stiu, dar de-al naibi si le-am luat pe care le-am vrut
Stai man linistit, ca sunt alegerile tale... eu recomandam pe-aici sa nu mai faca si altii aceleasi greseli
Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Acum nu stiu ce sa fac cu airflow-ul. Am scos cele doua ventilatoare din fata carcasei ca sa pun coolerul de CPU acolo si pe ele le-am mutat pe tavan. In felul asta cele de la CPU trag aer, cele din tavan il dau afara.
La multe din sistemele mini, micro, nano si whatever (adica astea compacte), datorita cablaraei si a spatiului redus, cateodata e recomandat sa folosesti "positive pressure". Adica sa pui toate ventilatoarele sa traga aer, si lasi pe undeva spatiu cat sa elibereze aerul. In felul acesta nu mai trebuie sa ai un airflow directional... se formeaza o presiune care impinge aerul in afara carcasei.

Asa cum zici tu ca le-ai pus, ai airflow doar pe zona CPU-ului... daca le lasi asa cum au fost initial pe carcasa, ar trebui sa ai temperaturi si airflow mai ok in toata carcasa... Nu degeaba le-au pus cei de la Corsair acolo. Eventual mai pui inca doua ventilatoare, sau chiar 4.

Eu sunt curios ce cooler ai luat pt. acest mini sistem in care sa faci overclock la un 6700K. La un voltaj decent de 1.35V, 6700K-ul pe un cooler ok-ish sare la 90 de grade instant in full load (prin comparatie un 6700 pe acelasi cooler la 1.35V se duce in maxim 70-72 grade)... Ai grija cu temperaturile astea, ca de bine nu sunt - eu am dar Skip la 6700K tocmai dupa ce l-am vazut cum fierbe intr-o mega carcasa cu un NH-D15. Da, procesorul nu se va arde ci aproape sigur va intra in throttling sau se va opri, dar placii de baza cu siguranta nu-i va prii. Bafta!