E GTX 980, nu 980 Ti. Mare diferenta, atat ca pret, cat si ca performanta. 980-ul e un 970 pe steroizi, cu un raport performanta-pret slabut, in timp ce 980 Ti se apropie de ce poate un Titan X - ideala pentru 1440p, iar in SLI, e mai mult decat suficienta pentru 4K. Daca ii faci si un picut de overclock, e un deliciu.
Arata foarte bine, intr-adevar, dar eu unul am mari retineri fata de prebuilt-uri in general. Am vazut recent o "oferta" pentru un PC prebuilt. Carcasa arata ca un extraterestru, cu un i7 4790K, 16GB RAM si un 750 Ti, iar la descriere era ceva de genul : "Mega computer pentru gaming!". Evident ca pretul sarea de 3000 de lei pentru aceasta "bestie". Daca 750 Ti e "mega", eu sunt popa. Asta e boala lor, in fond si parca dupa reteta asta merg toate : un i7 complet inutil, memorie RAM mai mult decat necesar si o placa video total underpowered.
Asa si jucarioara asta. Placile alea video si procesorul sunt vreo 1500$, iar cu ce mai are prin el, costa maxim inca 500-700$. Form factor-ul ala si design-ul nu fac, dupa parerea mea, 800-1000$.