"De ce colectionez chestiile astea?" De cinci ani de zile, mi-am pus intrebarea asta cel putin o data pe an. Pentru ca de cinci ani de zile am reintrat in acest hobby minunat si am zis sa incep cum trebuie, de la NES. Aveam planul facut deja: ma axez doar pe lucrurile care tin de Nintendo si PlayStation. Nu ma incurc cu Sega, PC Engine sau alte console. Iau jocurile in ordine cronologica, ca sa pot sa observ/apreciez cat mai bine evolutia lor. Cand ajung la generatia 6, incep sa colectionez si pentru Xbox.

In primii doi ani, raspunsul era clar: "Pentru ca jocurile retro sunt grozave!" Dupa aceea, am cam terminat cu jocurile pe casete si am trecut la cele pe discuri. "Noile generatii". Dar continuam sa cumpar casete si console din generatiile 3/4/5. Si continuam sa ma intreb "De ce colectionez chestiile astea?". In al patrulea an, am inceput deja sa vand din jocuri, pentru ca unele din ele chiar nu erau atat de grozave. Da, aveam Bugs Bunny's Birthday Blowout, il terminasem, dar mai aveam de gand sa-l rejoc? NU! Anul trecut a adus aceeasi intrebare: "De ce colectionez chestiile astea?". Si am inceput sa vand din console - Nintendo 64 Pokemon Edition, arata extraordinar, dar aveam deja un N64 pe care ma jucam, deci era complet inutil; 6 culori diferite de Game Boy Classic, un adevarat curcubeu de pus pe raft, dar la fel de inutile.

Duminica seara m-am uitat din nou peste jocurile retro, mult mai putine la numar, de data aceasta. Dar totusi destule incat sa ma faca sa ma intreb "De ce colectionez chestiile astea?". Si in sfarsit, raspunsul* a fost: "De bibelouri". Pentru ca in ultimii doi ani am tot cumparat si vandut si cumparat iar jocuri retro, fara sens. Tot ce am cumparat, am cumparat "ca sa fie". Nu am cumparat jocurile pentru a le juca, pentru a vedea cat de grozave sunt, ca in primii doi ani. Am luat Little Samson, l-am curatat, am vazut ca functioneaza, am jucat 5 minute, nici nu am terminat prima runda si dupa aceea nu m-am mai atins de el. Asa ca am renuntat.

Odata ce am inteles ca majoritatea casetelor mele vechi devenisera bibelouri, lucrurile au capatat mai mult sens. Am pastrat jocurile publicate de Nintendo, cele din seriile preferate (Megaman, Castlevania si Contra) si RPG-urile, ca bibelouri de expus, iar restul au fost puse la vanzare, sau urmeaza sa fie. Si dupa doi ani, in sfarsit ma simt din nou bine in legatura cu colectia de jocuri retro. Si nu mi-a trebuit decat un raspuns la intrebarea "De ce colectionez chestiile astea?"

Acum e randul vostru. De ce colectionati?

P.S. Si in locul jocurilor date, pe care nu le mai foloseam, am decis sa incep sa-mi cumpar mai multe figurine. Cred ca o figurina cu Link, expusa, arata mai bine decat o caseta cu Little Samson, bagata intr-un raft.