O sa iti raspund printr-o experienta similara. Si mie mi-a placut intotdeauna sa colectionez chestii, de cand eram mic. Umpleam albume intregi de Pokemon, aveam cartonase Chipicao si asa mai departe. Costurile erau minime, atunci. Mai grav a fost la 9 ani, cand am inceput sa ascult hip-hop si sa colectionez albume straine si romanesti. In perioada 2003-2011, am strans 300 CD-uri hip-hop si aproximativ 100 de casete. Dupa cum iti poti imagina, am bagat bani grei in colectia aia... Mi-am innebunit parintii cu cati bani le ceream si cum nu imi cheltuiam banii de buzunar doar ca sa mai pun cate 10-15 lei deoparte pentru cate un CD. Doar pentru ca acuma vreo 5 ani, sa ma satur complet de genul ala de muzica si sa mai ascult doar ici colo cate o melodie, indreptandu-mi atentia spre alte tipuri de muzica. Fiind deja intr-un moment in care epoca digitala incepea sa ia amploare, nici vorba sa imi cumpar alte CD-uri. Asa ca am inceput incet incet sa vand din glorioasa mea colectie, doar fiindca nu mai ascultam genul ala si am pastrat doar cateva piese pe care le consider foarte valoroase - CD-urile de la BUG Mafia, La Familia, Parazitii si cateva la fel de grave ca cele clasice de la Cypress Hill sau Mobb Deep, albume foarte greu de gasit si foarte scumpe.

A fost ciudat sa vad cum incet-incet se destrama si am regretat la inceput, dar mi-a trecut repede. De ce? Simplu, am ajuns la un punct in care mi-am dezvoltat alte pasiuni, am inceput sa ma ocup de alte lucruri si sa imi dau seama ca decat sa le vad stand pe un raft (pe mai multe rafturi, iti dai seama), mai bine sa imi recuperez o parte din investitie. Spre surprinderea mea, unele am reusit sa le dau cu un pret de 5 ori mai mare decat cel la care le-am achizitionat, iar pe altele le-am vandut in pierdere. Una peste alta, consider ca am reusit sa vand albumele in profit, si cel mai important, sa le vand intr-un punct in care atasamentul emotional pe care il aveam pentru ele era aproape nul.

Acum, singura mea colectie e reprezentata de jocurile pe care le am pe Steam. Chiar si cu gaming-ul am lasat-o mult mai moale in ultimul timp. De ce? Din nou, consider ca sunt intr-un punct in viata mea in care actiunile pe care le intreprind sunt vitale pentru viitorul meu si trebuie sa trag tare de tot de facultate + o tona de munca extra. Evident ca imi ocupa o gramada de timp, timp pe care sunt 100% dispus sa mi-l petrec in acest mod. Pai, si jocurile? Exact - raman pentru weekend-uri si vacante deosebit de lungi. In viitor, cine stie ce minune de job solicitant o sa am si o sa compromit alte lucruri de care acum ma bucur.

Ce incerc sa spun e ca odata cu timpul, crestem, ne formam noi pasiuni, ne indreptam atentia si resursele spre alte directii. Daca tu consideri ca va veni din nou un punct in care vei spune : "F*ck, ce as vrea acum sa am o colectie!", nu le vinde. Daca te tot gandesti si te razgandesti, nu le vinde. Foarte probabil sa regreti mai incolo. Daca simti cum incet si sigur nu mai gasesti niciun sens in a le colectiona in continuare sau a le pastra, vinde-le.