Ma acum no offence, dar mie imi displace Ubi mai mult decat EA in ultimii ani. Parca odata cu Far Cry 3 au inceput sa faca toate jocurile la fel. In toate sa ai aceleasi elemente de gameplay repetate, povesti slabe si lansari problematice (vezi Unity sau Watch Dogs). Eu tin minte cum Far Cry 2 nu a fost grozav, dar era atat de diferit fata de precedentul si de ce a urmat dupa el incat l-as juca cu mai multa placere acum decat 3-ul. Au facut o ciorba din Assassin's, Far Cry, Splinter Cell si chiar si "noile" IP-uri gen Watch Dogs nu au fost decat o amestecatura de cele mentionate inainte cu niste schimbari de locatie si cu un minim de efort la gameplay.

Consider ca fac prea multe jocuri si nu mai sunt in stare sa vina cu ceva nou sau diferit incat macar sa distinga seriile intre ele. Au gasit o formula buna: open world, grafica draguta, catarat pe kaka maka de turn pentru a descoperi din harta, side questuri de tip fetch, personaje NPC aruncate in numar mic pe harta (sau boti ordinari multi si prosti in AC) si cam atat.

Mi-e sila de ei mai mult decat de EA. Eu nu mai cumpar nimic facut de ei decat la un sale masiv sau second hand, incat sa nu primeasca nimic, pentru ca nu consider ca merita si nu vreau sa incurajez un astfel de comportament.