Ok, din motive de "nu stiu sa caut pe forum" (in caz ca mai exista acest topic, ascuns pe undeva) si "habar n-am unde as putea incepe acest thread" am venit aici unde mi se pare cel mai convenabil. Scormonesc internetul, incercand sa gasesc o solutie (compromis) optima la un sistem care sa poata rula toate emulatoarele posibile pe care ni le dorim, avand performante bune, la un pret decent. For the life of me, nu gasesc nici o solutie optima. Sunt sigur ca multi si-au mai pus problema asta, mai ales ca nu toti avem loc de 5-6 console in casa... Plus ca multe din jocuri nu mai exista in format fizic.

1. Ce parere aveti despre varianta Android? Este cel mai eficient, reusind emulare chiar si de PSP sau PS1, la rezolutie mare, dar toate emulatoarele sunt concepute pentru display cu touch ceea ce inseamna ca vom avea layout-ul in background. Ergo... daca ne gandim sa folosim un OUYA sau un orice alt tip de mini-PC bazat pe Android, vom avea problema cu afisarea. Ar mai fi si dezavantajul ca nu poti configura un controller X360 sau DS3, asa cum poti pe o platforma cu sistem dedicat.
2. Este cineva, de pe forum, care sa fi incercat sa instaleze Lakka pe un SoC precum RPI2/Banana PI/etc? Mi se pare confuz pentru ca diagrama site-ului oficial pune RPI si Banana PI intr-o lumina foarte proasta, cum ca ar fi foarte slabe, dar Youtube mi-a aratat ca exista si exceptii. As fi fost curios sa stiu cum functioneaza intr-o configuratie standard, nu in cazul unui OC, modare, codare si alte tipuri de optimizari care iti cer sa fii guru Linux. Un avantaj este ca atat Lakka cat si RetroPie, au support, mappare si conectivitate bluetooth pentru controllere X360 si DS3.
3. Care dintre consolele actuale, previous gen, permit cea mai mare varietate de emulatoare daca umblam la firmware? Am vazut ca Wii are o selectie mare de emulatoare daaaaar, controller-ul? Really? Major drawback, din punctul meu de vedere.

Voi stiti si alte solutii? Care to comment? Chiar as plati pentru un sistem care stie sa-mi ofere NES/SNES/N64/Genesis/Gamecube/Dreamcast/PS1/PSP si, poaaaate (cand o sa poata hardware-ul) PS2.